جدیدترین مقالات آموزشی

اینترنت اشیا در آینده داروسازی
1402/03/07

اینترنت اشیا در آینده داروسازی

شرکت های داروسازی مدت ها پیش متوجه شده اند که فروش داروهای سنتی تنها رشد تولید و حتی حفظ رقابت را نخواهد داشت. این تغییر اساسی که به معنای “فراتر از قرص” شناخته می شود...

تله مدیسین چیست؟
1402/03/06

تله مدیسین چیست؟

تله مدیسین به معنی پزشکی از راه دور است. این کلمه در دهه 70 میلادی توسط فردی به نام «تومایس برد» (Thomas bird) معرفی شد. تعریف‌های بسیاری از این کلمه مطرح شده و طبق تعریف ITU، تله مدیسین عبارتست از عمل مراقبت پزشکی با استفاده از ارتباطات صوتی تصویری. این عمل مشتمل بر نگهداری، مراقبت، تشخیص، مشاوره و معالجه است ضمن اینکه در این مرحله توجه به انتقال داده‌های پزشکی و مسائل آموزشی نیز وجود دارد.

پرونده سلامت شخصی مبتنی بر وب و تلفن همراه(PHR)
1402/03/04

پرونده سلامت شخصی مبتنی بر وب و تلفن همراه(PHR)

بر کسی پوشیده نیست که مدیریت و ارائه خدمات بهداشتی درمانی، مستلزم دست و پنجه نرم کردن با حجم انبوهی از اطلاعات بهداشتی و درمانی است. فشار روز افزون برای کاهش هزینه ها ، افزایش اثربخشی خدمات سلامت، توسعه و پیچیدگی داده ها و اطلاعات مراقبتی بهداشتی، نیاز مبرمی به مدیریت مدرنیته اطلاعات بهداشتی درمانی را به وجود آورده است.

هوش مصنوعی و کاهش هزینه های درمان
1402/03/03

هوش مصنوعی و کاهش هزینه های درمان

هوش مصنوعی با ورود به حوزه‌های مختلف دانش انسانی تحولی بسیار بزرگ را در علوم طبیعی، اجتماعی و سایر زمینه‌های علم ایجاد کرده است. تاکنون دستاورهای ارزشمندی با به‌کارگیری هوش مصنوعی به وجود آمده است و بدون شک روند رو به توسعه ورود این فناوری در اشکال متنوع علم و صنعت متوقف نخواهد شد.

هر آنچه از تله مدیسین باید بدانیم
1402/03/02

هر آنچه از تله مدیسین باید بدانیم

در دهه اخیر پیشرفت‌های زیادی در توسعه فناوری پزشکی از راه دور به عنوان روشی برای مراقبت‌های پزشکی از راه دور که به وسیله ارتباطات رسانه ای مدرن دیجیتال حمایت می‌شود ، انجام شده است. در کشورهای بسیاری سیستم مراقبت‌های پزشکی بیش از پیش به بیمار نزدیک شده است.

پزشكي از راه دور Telemedicine

فناوري ارتباطات اين امکان را فراهم مي کند تا خدمات پزشکي به مراکزي که از لحاظ جغرافيايي از مرکز ارائه دهنده مجزا هستند فراهم شود.
پزشكي از راه دور به استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات براي ارائه خدمات پزشکي و بهداشتي از راه دور گفته مي شود. فناوري ارتباطات اين امکان را فراهم مي کند تا خدمات پزشکي به مراکزي که از لحاظ جغرافيايي از مرکز ارائه دهنده مجزا هستند فراهم شود. ارتباط تله مديسين معمولا از طريق خطوط تلفن معمولي براي انتقال سيگنال‌هاي ديجيتالي به کمک کامپيوتر تامين مي شود.
همچنين امکانات پيشرفته ارتباطي نظير فيبرهاي‌نوري، خطوط ماهواره اي و موارد مشابه ديگر امکانات گسترده اي را در انتقال اطلاعات فراهم مي کنند.

بالا