چالش‌‌‌‌ های استفاده از اینترنت اشیا در پزشکی

صنعت پزشکی یکی از حوزه‌هایی است که به شدت جای کار دارد. سرویس‌های پزشکی و سلامت، بسیار گران‌قیمت هستند، جمعیت جهان رو به پیری و بیماری‌های مزمن در حال افزایش است. اگر با همین روند پیش رویم، در آینده‌ای نزدیک با جهانی روبرو خواهیم بود که در آن خدمات پزشکی از دسترس بسیاری از افراد دور است. همچنین جمعیت رو به پیری می‌‌رود و ابتلا به بیماری‌‌های مزمن افزایش می‌‌یابد. کاربرد اینترنت اشیا در پزشکی و توسعه‌‌ی اپلیکیشن‌‌های مرتبط با آن، شاید بتواند این مشکلات را بهبود بخشد. وقتی تکنولوژی نمی‌‌تواند از پیر شدن افراد جلوگیری کند یا به کلی بیماری‌‌های مزمن را از بین ببرد، حداقل شاید بتواند دسترسی به خدمات پزشکی و درمانی را تسهیل کند.

در سامانه تله ویزیت، بصورت آنلاین توسط  دکتر فاطمه نعمت اللهی  ویزیت شوید. جهت تله ویزیت روی لینک زیر کلیک کنید.

چالش‌‌‌‌ های استفاده از اینترنت اشیا در پزشکی

امنیت داده‌‌‌‌‌‌ها و حریم خصوصی

یکی از مهم‌ترین و شاید اصلی‌ترین چالش برای استفاده از دستگاه‌های مبتنی بر اینترنت اشیا در پزشکی، چالش امنیت داده‌ها و حریم خصوصی است. تجهیزات مبتنی بر IoT به صورت لحظه‌ای داده‌ها را جمع‌آوری و ارسال می‌کنند. با این وجود، بسیاری از دستگاه‌ها، هنوز هم استانداردها و پروتکل‌های مناسبی ندارند. در کنار این، ابهام زیادی درباره مالکیت داده‌ها در شبکه‌ی اینترنت اشیا در پزشکی و سلامت وجود دارد. وجود مشکلاتی از این قبیل باعث شده تا تهدیدات امنیتی فراوانی وجود داشته باشد؛ هکران ممکن است به داده‌های شخصی و اطلاعات پزشکی بیماران و پزشکان نفوذ کنند. هکرها با استفاده از داده‌های به دست آمده و ساخت آیدی‌های فیک، اقدام به خرید دارو و تجهیزات پزشکی به نام سایرین می‌کنند. همچنین می‌توانند سوءاستفاده‌های بیمه‌ای کنند.

وجود پروتکل‌‌‌‌‌‌ها و دستگاه‌‌‌‌‌‌های متعدد اینترنت اشیا در پزشکی

تولیدکنندگان تجهیزات اینترنت اشیا در پزشکی و حوزه سلامت، هنوز به اجماعی برای استفاده از یک پروتکل و استاندارد ارتباطی نرسیده‌اند. به همین خاطر، وجود دستگاه‌های متعدد با پروتکل‌های مختلف، یکپارچه‌سازی داده‌ها را بسیار مشکل کرده است. این اتفاق باعث شده مقیاس‌پذیری این حوزه با روند بسیار کندی حرکت کند.

 

حجم زیاده داده و صحت آن‌‌‌‌‌‌‌ها

همان‌طور که اشاره شد، یکپارچه‌سازی داده‌ها به علت استفاده از پروتکل‌های ارتباطی متعدد در دستگاه‌های مبتنی بر اینترنت اشیا، بسیار مشکل است. با این حال، هر یک از تجهیزات اینترنت اشیا در پزشکی، حجم زیادی از داده‌ها را جمع‌آوری می‌کنند. این داده‌ها در ارائه‌ی گزارشات مفید به بیمار استفاده می‌شوند. زیاد بودن حجم داده‌ها در حوزه سلامت، مشکلی است که شرکت‌های ارائه‌دهنده‌ی این گونه خدمات با آن روبرو هستند. با زیاد و مرسوم شدن استفاده از تجهیزات اینترنت اشیا، این نگرانی روز به روز بیش‌تر می‌شود.

در سامانه تله ویزیت، بصورت آنلاین توسط  دکتر سیروس مومن زاده  ویزیت شوید. جهت تله ویزیت روی لینک زیر کلیک کنید.

هزینه

در قسمت قبل اشاره کردیم که اینترنت اشیا می‌تواند جلوی هزینه‌های رو به افزایش در حوزه پزشکی و سلامت را بگیرد؛ اما، استفاده از تجهیزات IoT هنوز به صورت کامل بهینه نشده و جای کار دارد. در حال حاضر، استفاده از سخت‌افزارها و اپلکیشن‌های حوزه پزشکی و سلامت مقرون به صرفه نیست و همه‌ی اقشار قادر به پرداخت هزینه‌های آن نیستند.

کاربرد اینترنت اشیا در پزشکی

کاربرد اینترنت اشیا در پزشکی روز به روز گسترده‌تر و بیش‌‌تر می‌شود. برخی از این کاربردها عبارتند از:

  • کاهش زمان انتظار در صف اتاق اورژانس
  • ردیابی بیماران، کارکنان پزشکی و تجهیزات
  • بهبود مدیریت عرضه و تقاضای دارو
  • تضمین موجود بودن تجهیزات مورد نیاز و ضروری

 

کاربرد اینترنت اشیا در پزشکی محدود به این موارد نیست؛ دستگاه‌های متعددی برای استفاده بیماران و پزشکان ساخته شده‌اند. برخی از این دستگاه‌ها عبارتند از:

سمعک

سمعک‌های جدید مبتنی بر اینترنت اشیا، به کلی تجربه‌ی شنوایی افراد مبتلا با نارسایی‌های شنوایی را تغییر داده است. سمعک‌های جدید از طریق بلوتوث به تلفن همراه شما متصل می‌شوند؛ به این ترتیب می‌تواند صدا را فیلتر کنید و تغییرات مختلفی بر روی آن اعمال نمایید. آزمایشگاه Doppler، معروف‌ترین سازنده‌ی اینگونه تجهیزات است.

 

سنسورهای خوراکی

سنسورهای خوراکی، قهرمانان جدید دنیای واقعی هستند! این سنسورها کاملا شبیه قرص یا کپسول هستند و با ورود به بدن، می‌توانند هر گونه مشکل را ردیابی و گزارش کنند. سنسورهای خوراکی، کاربردهای فراوانی به خصوص برای بیماران دیابتی دارند. Proteus Digital Health نمونه‌ی معروفی از این سنسورهاست.

 

تکنولوژی بینایی ماشین

فناوری‌‌های بینایی ماشین و هوش مصنوعی، ما را قادر به ساخت پهپادهایی کرده‌‌‌‌اند که می‌‌توانند دنیای پیرامون خود را درک کنند و بر اساس ادراک به دست آمده، تصمیم‌‌گیری نمایند. پهپادهایی شبیه Skydio می‌‌توانند موانع محیطی مختلف را با استفاده از بینایی ماشین شناسایی کنند. از تکنولوژی بینایی ماشین می‌‌توان برای کمک به افرادی که با اختلالات بینایی مواجه هستند نیز استفاده کرد.

 

نمودارهای پزشکی

دستگاه‌‌هایی مانند Audemix با خودکار کردن بسیاری از فرایندهای ویزیت بیمار، می‌‌توانند در هفته تا ۱۵ ساعت در وقت پزشک صرفه‌‌جویی کنند. این دستگاه‌ها از طریق فرمان صوتی، روند گزارش‌نویسی را بسیار ساده‌تر می‌کنند و دسترسی کامل و بهینه‌ای از اطلاعات بیماران در اختیار پزشک قرار می‌دهند.

 

همچنین بخوانید:

مزایا، مشکلات، خطرها و اصول اخلاقی در حوزه بهداشت و درمان با هوش مصنوعی

بازپرداخت برای سلامت پزشکی

مدارك پزشكی از راه دور شامل چه مواردیست؟

بالا