اخبار و مقالات

 
پزشکی از راه دور شامل استفاده از ارتباطات الکترونیکی و نرم افزاری برای ارائه خدمات بالینی به بیماران

تفاوت بین پزشکی از راه دور و مراقبت سلامت از راه دور چیست؟

اصطلاح telehealth شامل طیف گسترده ای از فن آوری ها و خدمات برای ارائه مراقبت از بیمار و بهبود کل سیستم تحویل سلامت است. به صورت کلی عبارت telehealth با telemedicine متفاوت است در حالی که پزشکی تله مدیسین به طور خاص به خدمات بالینی از راه دور اشاره می کند اما سلامت از راه دور می تواند به خدمات غیر بالینی از قبیل آموزش ارائه دهنده، جلسات اداری و ادامه تحصیلات پزشکی علاوه بر خدمات بالینی مرتبط شود.طبق گفته سازمان بهداشت جهانی، سلامت از راه دور شامل موارد زیر است: نظارت، ارتقاء سلامت و عملکرد عمومی بهداشت.
تکنولوژی، ابزارهای تشخیصی بالینی را متحول می‌کند

تکنولوژی، ابزارهای تشخیصی بالینی را متحول می‌کند

تکنولوژی‌های دیجیتال در عرصه‌های مختلف علوم پزشکی و طبابت وارد شده‌اند و کم یا زیاد هر عرصه را متأثر نموده‌اند. یکی از عرصه‌های خودنمایی تکنولوژی در تشخیص‌های بالینی بوده است. به طور کلاسیک تشخیص بیماری‌ها توسط پزشک با گرفتن شرح حال و انجام معاینه و در صورت نیاز انجام آزمایش‌های پاراکلینیکی انجام می‌شود. پزشک با اطلاعاتی که از این منابع به‌دست می‌آورد لیستی از تشخیص‌های افتراقی در ذهن خود تهیه می‌کند و آن‌ها را براساس ملاک‌های مختلف اولویت‌بندی می‌نماید تا در نهایت به محتمل‌ترین تشخیص برسد.
مراقبت مبتنی بر ارزش و نقش استارتاپ‌ها در تحقق آن

مراقبت مبتنی بر ارزش و نقش استارتاپ‌ها در تحقق آن

در نظام سلامت ایران و اغلب کشورها، هنوز مدل پرداختی رایج «پرداخت به ازای خدمات» (fee-for-service) است، اما این بهترین مدل درآمدی برای ارائه خدمات سلامت نیست زیرا هنگامی که درآمد ارائه‌دهندگان خدمات سلامت به ازای تعداد خدمات و اقداماتی که انجام می‌دهند، تعیین می‌شود، کمیت خدمات ارائه‌شده نسبت به کیفیت آن ارجحیت می‌یابد...
کاربرد واقعیت مجازی و واقعیت افزوده در سلامت

کاربرد واقعیت مجازی و واقعیت افزوده در سلامت

واقعیت مجازی با توانایی خود جهت ایجاد یک محیط شبیه سازی شده برای کاربر، در زمینه‌ی پزشکی از راه دور گزینه‌ی مناسبی است. بیماران و پزشکان به طور یکسان از هر چیزی که شانس موفقیت را برای یک روند درمانی افزایش دهد استقبال می‌کنند. در این حرفه کمبود متخصص و منابع وجود ندارد سلامتی تنها چیزیست که همه آن را جدی می‌گیرند و هیچ وقت کسی استدلال نکرده است...
گفتگو با خانم دکتر فاطمه نعمت اللهی رئیس انجمن تله مدیسین ایران

گفتگو با خانم دکتر فاطمه نعمت اللهی رئیس انجمن تله مدیسین ایران

زن، واژه ی زیبــای آفرینش؛ واژه ای کــه گاه در جایگاه مادر ،مهربانــی و عشــق را آمــوزگار میشود؛ گاه در پوشش همسر ،همراهی و همســفری را مشق میکنــد؛ گاه به شــکل خواهر ، کنارت می ایستد تا دستهایش خستگی را از شانه هایت بزداید؛ گاه دختر است و یک دنیا، شادی و امیــد برای رســاندنت به مرز خوشبختی؛ و گاه تمام اینهاست به اضافه ی مدیر، کارمند، دانش پژوه، استاد دانشگاه، معلم ، روزنامه نــگار، مهندس، نقاش، طراح دکوراســیون و کلی مشــاغل دیگر؛ حتی شاعر یا پرورش دهنده ی گل و گیاه. و تمام اینها را با همــان ظرافت زنانه اش ولی به بهترین شکل انجام میدهد.
دسته‌بندی استارتاپ‌های سلامت که به تصمیم‌گیری در نظام سلامت کمک می‌کنند

دسته‌بندی استارتاپ‌های سلامت که به تصمیم‌گیری در نظام سلامت کمک می‌کنند

تا مدت‌ها تصور عمومی این بود که پزشکان باید بتوانند تمامی تصمیم‌گیری‌ها، از ارزیابی بیمار تا تشخیص و درمان را به تنهایی و برمبنای آموخته‌هایشان انجام دهند. تحقیقات معتبری هست که نشان می‌دهد در گذشته‌ای نه‌چندان دور، مراجعه پزشک به کتاب یا اینترنت حین ملاقات بیمار، روی اعتماد بیمار به پزشک اثر منفی می‌گذاشت...
مزایای پزشکی از راه دور

مزایای پزشکی از راه دور

با افزایش سن اینترنت،تغییرات عمیقی برای فعالیت تله مدیسین پدید آمد وبا گسترش دستگاه های هوشمند که قادر به انتقال ویدئو با کیفیت بالا هستند، امکان ارائه مراقبت های بهداشتی از راه دور به بیماران در منزل، محل کار و...فراهم شد.همچنین در زندگی فردی این امکانات جایگزینی برای معاینه شخصی در هر دو بخش مراقبت های اولیه و تخصصی شدند.
اینترنت اشیا؛ آینده سلامت و مراقبت‌های پزشکی

اینترنت اشیا؛ آینده سلامت و مراقبت‌های پزشکی

اینترنت اشیا به بیماران کمک می‌کند تا سطح تعامل خود با پزشکان را به خصوص در موارد اورژانس و از راه دور افزایش دهند؛ در نتیجه خطرهای احتمالی ناشی از تأخیر در ارائه خدمات پزشکی و یا عدم دسترسی به پزشک می تواند به حداقل برسد. اما مسیر پیشرفت اینترنت اشیا در حوزه سلامت و درمان بدون موانع و مشکلات نخواهد بود
اینترنت اشیا در پزشکی | کاربردها و چالش ها

اینترنت اشیا در پزشکی | کاربردها و چالش ها

صنعت پزشکی یکی از حوزه‌هایی است که به شدت جای کار دارد. سرویس‌های پزشکی و سلامت، بسیار گران‌قیمت هستند، جمعیت جهان رو به پیری و بیماری‌های مزمن در حال افزایش است. اگر با همین روند پیش رویم، در آینده‌ای نزدیک با جهانی روبرو خواهیم بود که در آن خدمات پزشکی از دسترس بسیاری از افراد دور است. همچنین جمعیت رو به پیری می‌‌رود و ابتلا به بیماری‌‌های مزمن افزایش می‌‌یابد. کاربرد اینترنت اشیا در پزشکی و توسعه‌‌ی اپلیکیشن‌‌های مرتبط با آن، شاید بتواند این مشکلات را بهبود بخشد. وقتی تکنولوژی نمی‌‌تواند از پیر شدن افراد جلوگیری کند یا به کلی بیماری‌‌های مزمن را از بین ببرد، حداقل شاید بتواند دسترسی به خدمات پزشکی و درمانی را تسهیل کند.
مزیت‌ اپلیکیشن های مشاوره آنلاین در حوزه سلامت

مزیت‌ اپلیکیشن های ویزیت آنلاین در حوزه سلامت

ارائه دهندگان خدمات بهداشتی آنلاین علاوه بر مشاوره به توسعه برنامه‌های کاربردی تلفن همراه در زمینه مراقبت‌های بهداشتی نیز می‌پردازند که این کار راحتی را برای پزشکان ارمغان می‌آورد. اپلیکیشن های سلامتی و پزشکی برای تسهیل تعامل بین متخصصان پزشکی و بیماران، دسترسی به داده‌های پزشکی و بیمار را فراهم می‌کنند و هم‌کاری سریع میان متخصصان مراقبت‌های بهداشتی را افزایش می‌دهند.
12345678910...
بالا