مزایای پرونده الکترونیک سلامت

پرونده الكترونیك سلامت یعنی: پیاده سازی سامانه اطلاعاتی به صورت كاملا یكپارچه كه قابلیت كاربری و استفاده در طیف گسترده ای از مراكز بهداشتی و درمانی را داشته باشد.

هر نوع اطلاعات مربوط به سلامت جسمی یا روانی یا وضعیت یک فرد که در سیستم های الکترونیکی ثبت می شود و برای کسب، انتقال، دریافت، ذخیره، بازیابی، اتصال و دستکاری داده های چند رسانه ای به منظور فراهم کردن مراقبت بهداشتی اولیه و خدمات بهداشتی مربوطه مورد استفاده قرار می گیرد .پرونده الکترونیک سلامت شامل یادداشتهای بهداشتی درمانی دوران عمر یک فرد است که در داخل سیستم بهداشتی درمانی ایجاد و به صورت خصوصی و محرمانه نگهداری می شود. این پرونده بصورت الکترونیکی برای ارائه کنندگان مجاز خدمات در هر مکان و زمان به منظور حمایت و پشتیبانی از ارتقا کیفیت خدمات وی باید در دسترس باشد.

پرونده الکترونیک سلامت یک سیستم اطلاعات الکترونیکی ایمن وقابل توسعه است که استفاده کنندگان مجاز در مراکز بهداشتی درمانی در هر زمان به اطلاعات گذشته بیمار دسترسی دارند و اطلاعات درمانی جدید بیمار را نیز به آن اضافه می نمایند.یک مجموعه جامع و سازماندهی شده الکترونیکی داده‌ها و اطلاعات بالینی، دموگرافیکی، اجتماعی و مالی است که مراقبت‌های بهداشتی و درمانی، ارایه شده به یک فرد را مستند می‌کند.

از اولین ویژگی های پرونده الکترونیک بیمار دسترسی سریع پزشک به پرونده است.در صورتیکه پزشکان در مطب های شخصی یا حتی در کلینیک های درمانی از پرونده های استانداردی برای بیماران خود استفاده نمایند ، در هر مراجعه دسترسی سریع  تری به اطلاعات سلامت فرد دارند و این امر در  روند درمان و تشخیص یا اطلاعات اولیه به پزشک و بیمار کمک فراوانی می نماید.بسیاری از بیماران در لحظه صحبت با پزشک خود در به علت  وجود درد و خستگی و همیچنین استرس، اطلاعات و شرح بیماری دقیق را نمی توانند ارائه بدهند.با توجه به حساسیت علم طبابت  و شباهت علایم بیماری، با وجود پرونده استاندارد سلامت، اطلاعات بیمار بایگانی می شود.

در سامانه تله ویزیت، بصورت آنلاین توسط  دکتر سیروس مومن زاده  ویزیت شوید. جهت تله ویزیت روی لینک زیر کلیک کنید.

در این راستا سلامت الکترونیکى یک زمینه جدید و روبه رشد از تلاقى اطلاع رسانى پزشکى ـ سلامت عمومى و مبادلات تجارى است که به خدمات و اطلاعات سلامت ارائه شده و یا تقویت شده از طریق اینترنت و فناورى هاى وابسته اطلاق مى گردد. در مفهومى وسیع تر این واژه نه تنها به توسعه فناورى اشاره مى کند بلکه زمینه اى جامع براى ارتقاى محلى ـ منطقه اى و بین المللى مراقبت بهداشتى با استفاده از فناورى اطلاعات و ارتباطات است. هدف از این تعریف، ایجاد یك محیط پویا براى استفاده هرچه بیشتر از رایانه و اینترنت در حوزه سلامت جامعه است.

پرونده الکترونیک به پزشکان این امکان را می دهد تا نیازی به ثبت اطلاعات بیماران خود در فرم های کاغذی و بایگانی آن به شیوه های سنتی نداشته باشند. در پرونده الکترونیک فرم ها بنا به نیاز پزشکان طراحی شده و در اختیار آن ها قرار می گیرد. اینکار با استفاده از قابلیت فرم ساز صورت می گیرد.

در سامانه تله ویزیت، بصورت آنلاین توسط  دکتر فاطمه نعمت اللهی  ویزیت شوید. جهت تله ویزیت روی لینک زیر کلیک کنید.

در این خصوص ثبت الکترونیکی سلامت (EHR) و یا مدارک الکترونیکی پزشکی (EMR)، به مجموعه نظام مندی از اطلاعات سلامت بیمار و جامعه الکترونیکی ذخیره شده در فرمت دیجیتال دارد. این سوابق را می‌توان در سراسر مراکز بهداشتی درمانی مختلف به اشتراک گذاشت. سوابق از طریق، سیستم‌های اطلاعات سازمانی وسیع متصل به شبکه یا دیگر شبکه‌های اطلاعات و مبادله‌ای به اشتراک گذاشته می‌شود. EHRها ممکن است شامل طیف وسیعی از اطلاعات، از جمله جمعیت، سابقه پزشکی، دارو و آلرژی، وضعیت ایمن‌سازی، نتایج آزمایش‌ها، تصاویر رادیولوژی، علائم حیاتی، آمار شخصی مانند سن و وزن، و اطلاعات صورت حساب باشد.

سیستم‌های EHR برای ذخیره داده‌ها با دقت بالا و برای ثبت حالات یک بیمار در طول زمان طراحی شده‌اند. این کار نیاز برای پیگیری سوابق کاغذی قبلی پزشکی را از بین می‌برد و در تضمین اطلاعات دقیق و خوانا به بیمار کمک می‌کند. این کار می‌تواند خطر تکرار داده‌ها را کاهش دهد چون تنها یک فایل قابل تغییر وجود دارد، که بدان معنی است که فایل به احتمال زیاد به روز می‌باشد، و خطر از دست رفتن اطلاعات کاغذی را از بین می‌برد. از آنجا که اطلاعات دیجیتال قابل جستجو و در یک فایل مجرد می‌باشند، EMR در هنگام استخراج داده‌های پزشکی برای بررسی حالات ممکن و تغییرات دراز مدت در یک بیمار مؤثر باشند. مطالعات جمعیتی از مدارک پزشکی ممکن است با استفاده گسترده از EHR و EMR تسهیل گردد.

فواید استفاده از پرونده الکترونیک سلامت

دسترسی به خدمات مطلوب

یکی از مزایای استفاده از EHR این است که پزشکان، مطب‌ها، بیمارستان‌ها و درنهایت همه ارائه دهندگان خدمات درمانی قادر خواهند بود جریان کاری مطب خود را بهبود بخشند و ناکارآمدی سیستم‌های خود را کاهش دهند. در نتیجه این اتفاق، بیماران می‌توانند به مراقبت‌ها و خدمات برتر حوزه درمان دسترسی داشته باشند.

 

صرفه جویی در زمان

استفاده از پرونده الکترونیک سلامت به تمام نهادهای فعال در حوزه خدمات درمانی کمک می‌کند تا در زمان خود صرفه جویی زیادی کنند. با استفاده از سیستم‌های خودکاری که پرونده الکترونیک سلامت را با نرم افزار مدیریت مطب و هم‌چنین نرم افزار مدیریت امور مالی مرتبط می‌کند، پزشکان قادر خواهند بود داده‌های مهم را بلافاصله مشاهده کرده و تصمیمات آگاهانه بگیرند؛هم‌چنین با این روش بیماران دیگر در صف‌های انتظار طولانی و غیر ضروری مطب معطل نخواهند شد و می‌توانند در وقت خود صرفه جویی کنند.

 

بازیابی سریع آمار حیاتی

تنها با چند کلیک، پزشکان و سایر ارائه دهندگان خدمات سلامت می‌توانند در هر زمان که بخواهند به داده‌های بیماران دسترسی پیدا کنند. با کمک پرونده‌ الکترونیک سلامت و یک دستگاه تلفن همراه این امکان برای مدیران مطب فراهم می‌شود که بتوانند از هر مکانی که بخواهند مطب خود را مدیریت کنند و به سادگی از این سیستم برای وارد کردن یادداشت‌های بیماران یا مشاهده و ویرایش آمار حیاتی بیماران استفاده کنند.

 

کاهش خطاهای حسابداری

از آنجا که پرونده الکترونیک سلامت به راحتی با نرم‌افزارهای مدیریت امور مالی ادغام می شود، سیستم پرونده الکترونیک سلامت قادر است به سرعت و بدون خطا درخواست‌ها و مطالبات مطب را به شرکت‌های بیمه ارسال کند. این امر هم‌چنین منجر به کاهش رد شدن مطالبات و بهبود جریان مالی مطب می‌شود. طبق نظر بیماران نیز خطاهای حسابداری،در مطب‌هایی که از نرم‌افزار‌ها و به طور کل فناوری اطلاعات استفاده می‌کنند کمتر رخ می‌دهد.

 

پورتال بیمار

یکی از بزرگ‌ترین فواید استفاده از پرونده الکترونیک سلامت این است که با این سیستم‌ها، بیماران قادر به برقراری ارتباط با مطب خود هستند. بیماران می‌توانند مراحل ثبت نام خود را به صورت اینترنتی تکمیل کنند (مرحله ثبت نام در حقیقت اولین مرحله برای انجام اقدامات درمانی است؛ طی این مرحله اطلاعات بیمار در داده‌ها و اسناد مطب ثبت می‌شود).بیمار می‌تواند در هر زمانی که تمایل داشته باشد قرار ملاقات خود را با پزشک تنظیم کرده و با پزشک خود ارتباط برقرار کند و یا برای تمدید نسخه خود درخواست، هم‌چنین بیماران می‌توانند نتایج آزمایشگاهی خود را مشاهده کنند و هشدارهای خودکار در تلفن همراه خود دریافت کنند و هر زمان که بخواهند به راحتی به اظهارات پزشکی فعلی و گذشته خود دسترسی پیدا کنند.

 

قابلیت تعامل

یکی دیگر از فواید مهم استفاده از سیستم پرونده الکترونیک سلامت برای بیماران این است که این سیستم ها قابلیت تعامل با سایر نرم افزارها را دارند- به این معنی که همه اطلاعاتی که پزشک از بیمار در اختیار دارد، می‌تواند با سایر مراکز درمانی نیز به اشتراک گذاشته شود. با دارا بودن قابلیت تعامل امکان انجام خدمات زیر برای بیمار فراهم می‌شود:

تبادل اطلاعات حوزه سلامت-ارائه دستورالعمل‌ها و نتایج آزمایشگاهی به صورت الکترونیک و همچنین اشتراک گذاری داده‌ها و تصاویر الکترونیک در حیطه رادیولوژی و خدمات تصویربرداری

 

شناسایی حوادث تهدید کننده حیات

یکی دیگر از مزایای استفاده از EHR این است که تمام مسائلی را که برای عده زیادی از مردم مشکل ساز شده‌ را در یک لحظه شناسایی کند. این امر امکان استفاده بهتر از داده‌ها در جهت شناسایی مخاطرات تهدید کننده حیات (مسائلی مانند آتش سوزی، حوادث رانندگی و…) را در هر منطقه‌ و هر جامعه آماری فراهم می‌کند.

 

شناسایی بیماری‌های اپیدمیک (همه گیر)

یکی دیگر از کاربردهای اسفاده از پرونده الکترونیک سلامت این است که این سیستم‌ها با استفاده از داده‌های تاریخی و عوامل دیگر قادر به پیش بینی و شناسایی مسائل اپیدمی هر منطقه هستند. این سیستم یک ابزار عالی است که به دستگاه‌های نظارتی دولت امکان می‌دهد تا حوزه مراقبت‌ و خدمات درمانی را تحت نظر داشته باشند.

موارد ذکر شده تنها برخی از فواید استفاده از پرونده الکترونیک سلامت است که باعث بهبود جنبه‌های متفاوت خدمات درمانی در دهه گذشته شده است.

 

همچنین بخوانید:

قانون حریم خصوصی HIPAA به چه معنیست؟

سوابق سلامتی من(My Health Record) چیست؟

مراقبت سلامت هوشمند

بالا