پوشیدنی هوشمند K'Track می تواند قند خون مبتلایان به دیابت را بسنجد

یکی از دردسرهای بیماران دیابتی چک کردن میزان قند خون است. این افراد جهت انجام چنین کاری می بایست چندین مرتبه در روز نوک انگشتان خود را با دستگاه های سنجش قند خون سوراخ کنند.در حال حاضر دستگاه هایی برای این کار طراحی شده که مجوز سازمان غذا و داروی آمریکا  (FDA) را هم دریافت کرده اند. دستگاه های مورد بحث سطح گلوکز موجود در خون را از طریق سنسورهای خود اندازه گیری کرده و از طریق بلوتوث یا اتصال مستقیم به موبایل آن را به نرم افزارهای مربوطه می فرستند.

اما کمپانی PKvitality که در حوزه مهندسی پزشکی فعالیت می کند به تازگی روش جدیدی برای انجام این کار یافته: استفاده از یک گجت پوشیدنی که با سوزن های ریزش می تواند به پایش پیوسته میزان گلوکز خون بپردازد.

پوشیدنی هوشمند K'Track دارای حسگری تحت عنوان SkinTaste بوده و در پشت بدنه آن سوزن های ریزی به قطر 0.5 میلی متر تعبیه شده است؛ سوزن هایی که از مایع میان بافتی سلول های پوست نمونه برداری کرده و به سرعت آن را آنالیز می کنند. سلول های پوست گلوکز را از جریان خون جذب می کنند، بنابراین می توانند حاوی اطلاعات بسیار زیادی از فعل و انفعالات داخل بدن شما باشند.

بنابر مشاهدات نویسنده منبع خبر، دستگاه K'Track توانسته که در مدت زمانی کمتر از 60 ثانیه نمونه گیری و اعلام نتیجه را انجام دهد. استفاده از این روش مسلما به اندازه سوراخ کردن انگشت دردناک و آزاردهنده نیست، اما طبیعتا هزینه بالاتری دارد. خود دستگاه 150 دلار قیمت گذاری شده و خرید هر سنسور آن (که به مدت یک ماه می توان از آن استفاده کرد) به تنهایی 100 دلار هزینه در پی دارد.

با یک حساب سرانگشتی می توان گفت که در سال می بایست حدود 1350 دلار خرج این وسیله کنید. اما به غیر از دستگاه سنجش قند خون، PKvitality نسخه دیگری از K'Track را برای سنجش لاکتیک اسید، ضربان قلب و ریتم تنفسی VO2) ) نیز طراحی کرده که می توان از آن برای اهداف ورزشی استفاده نمود.

بالا