هوش مصنوعی گوگل سرطان سینه را بهتر از پزشکان تشخیص می دهد

گوگل مدتی است که تلاش دارد هوش مصنوعی خود را برای تشخیص سرطان و انواع دیگر بیماری ها تربیت نماید و حال محققان این شرکت نوعی ابزار یادگیری عمیق را توسعه داده اند که می تواند سرطان سینه متاستاتیک (پیشرفته) را با دقتی بالاتری از پاتولوژیست ها تشخیص دهد.

این تیم الگوریتم خود را که اختصارا LYNA خوانده می شود طوری آموزش دادند که می توانست خصوصیات تومورها را با استفاده از دو مجموعه عکس پاتولوژیکال تشخیص دهد و در طیف وسیعی از موقعیت ها حتی متاستاز را هم شناسایی کند. حاصل تلاش این تیم نوعی سیستم هوش مصنوعی بود که می توانست تفاوت میان عکس های سرطانی از غیرسرطانی را با دقت ۹۹ درصد تشخیص دهد و حتی متاستازهای بسیار کوچک را طوری شناسایی کند که در پاره از موارد انسان قادر به تشخیص آن نیست.

جالب است بدانید که اثربخشی LYNA در مواردی که به عنوان یک سیستم کمکی مورد استفاده قرار می گرفت به مراتب بیشتر می شد و پاتولوژیست هایی که با کمک شبیه سازی های کامپیوتری اقدام به تشخیص بیماری می کردند معترف بودند که یادگیری عمیق گوگل کارشان را راحت تر می کند.. این تکنولوژی نتنها نرخ عدم تشخیص متاستازهای کوچک را تا نصف کاهش داد بلکه زمان مورد نیاز برای تشخیص را هم نصف کرده و به رقم یک دقیقه رساند.

اثربخشی این روش در زمینه تشخیص سرطان سینه و پاتولوژی چشمگیر است چراکه سیستم طراحی شده به دنبال شواهدی برای تشخیص سرطان های پیشرفته است که هم اکنون راهکار شناخته شده ای برایشان وجود ندارد. نکته دیگر آنکه هنوز تا کاربرد این سیستم در شرایط بالینی واقعی زمان باقیست. با این حال دانشمندان خاطر نشان کرده اند که متاستاز عاملی رایج در اغلب اشکال سرطان است و مدت زمان زیادی طول نمی کشد تا این سیستم برای تشخیص دیگر انواع سرطان به کار گرفته شود و چه بسا با تشخیص های مطمئن خود زمان بیشتری را در اختیار پزشکان قرار دهد تا تمرکز خود را روی مراقبت از بیمارانشان قرار دهند.

 

منبع engadget:

بالا