برای اولین بار رباتی موفق به جراحی فوق ظریف شد

بر اساس اخباری که به تازگی در بیست و ششمین کنگره لنفولوژی در بارسلون اسپانیا اعلام شده، جراحان مرکز پزشکی دانشگاه ماستریخت هلند با استفاده از یک ربات موفق به جراحی لنف یک بیمار و ایجاد بخیه های بسیار ظریف 0.3 میلی متری شدند.

این ربات می تواند بخیه هایی به اندازه 0.3 تا 0.8 میلیمتر را با کمترین لرزش ایجاد کند

این ربات که توسط شرکت ایندهوون (Eindhoven) ساخته شده، اولین میکرو جراحی توسط یک ربات را انجام داده است. جراحان به لطف آن توانستند بخیه های فوق ظریف به اندازه 0.3 تا 0.8 میلی متری را در رگ های بازوی بیمار ایجاد کنند. لازم به ذکر است که همین حالا نیز جراحان بسیار معدودی در دنیا وجود دارند که قادر به ایجاد چنین بخیه های کوچکی بدون ریزترین تکان دست هستند. شان شان کیو شائو (Shan Shan Qiu Shao) جراح پلاستیک دانشگاه ماستریخت در این باره می گوید: این ربات به ما در جراحی های بسیار ظریف کمک می کند و موجب می شود برای اعمال جراحی های مرتبط با لنف که بسیار خسته کننده هستند، کارها بسیار راحت تر شوند.

این ربات ابتدا حرکات دست جراح را دریافت کرده و پس از تحلیل آن و فیلتر کردن داده های مرتبط با تکان های اضافه دست فرد، حرکات را بر پنجه های ظریف خود اعمال می کند. محققان این پروژه امیدوارند در آینده بتوانند از فناوری این ربات جهت بهبود دقت و کاهش پیچیدگی عمل های جراحی مرتبط با تومورها بهره برند.

 

منبع: دیجیاتو

 

بالا