هوش مصنوعی و تشخیص زودهنگام دیابت نوع 1

محققان IBM اخیرا از یک ابزار پایش بر مبنای هوش مصنوعی رونمایی کردند که می‌تواند وجود پادتن دیابت نوع 1 را در خون افراد شناسایی کند.

برای میلیون‌ها مبتلا به دیابت نوع 1 در دنیا، زندگی روزمره با معاینات شخصی دقیق همراه است، از تزریق روزانه انسولین گرفته تا چک کردن سطح گلوکز موجود در خون، چرا که در غیر اینصورت ممکن است پانکراس نتواند مقدار انسولین مورد نیاز را ترشح کرده و وضعیت بیمار رو به وخامت بگذارد.

در حال حاضر پزشکان با استفاده از سابقه فامیلی و بررسی ریسک‌های محتمل، افرادی که پتانسیل ابتلا به دیابت نوع 1 را دارند تحت نظر می‌گیرند اما با وجود این نیاز گسترده، هنوز یک پروسه استاندارد پایش وضعیت وجود ندارد تا از طریق آن بتوان احتمال بروز دیابت را زودتر تشخیص داد. در این حالت هوش مصنوعی می‌تواند بسیار کاربردی باشد. به همین منظور IBM با همکاری بنیاد JDRF از یک ابزار پیش بینی مبتنی بر هوش مصنوعی رونمایی کردند که با بررسی وجود پادتن دیابت نوع 1، تشخیص می‌دهد که حالت‌های دیابت چه زمان و از چه طریقی ظهور پیدا می‌کند.

IBM گفته که داده 22 هزار نفر از آمریکا، سوئد و فنلاند به هوش مصنوعی تزریق شده تا این ابزار توسعه داده شود. این برنامه تشابهات سطح پادتن خاصی را در خون بیماران و و روند پیشروی دیابت نوع 1 را در آن‌ها مورد بررسی قرار می‌دهد.

به گفته جیانینگ هو، محقق ارشد این پروژه:

یکی از بزرگترین پتانسیل‌های چنین تحقیقی ساخت یک الگوریتم یادگیری ماشین است تا بتوان با استفاده از آن دریافت که کدام افراد باید تحت نظر قرار گرفته و اینکه هر چند وقت باید کنترل شوند. در حال حاضر با دانش هرچند کمی که داریم، می‌دانیم که این پادتن‌ها در پیشروی دیابت نوع 1 بسیار موثرند اما هنوز کسی نمی‌داند که کدام افراد، در چه زمانی مستعد آن هستند.

این مدل‌ها می‌توانند برای پزشکان برنامه‌ای فراهم کنند تا به صورت دقیق آزمایشاتی برای افراد مستعد تجویز کرده و آن‌ها را تحت کنترل داشته باشند.

در حال حاضر این متد یک روش مشخص را برای تشخیص زودهنگام دیابت نوع 1 فراهم نمی‌کند، اما برای یافتن پاسخ اینکه یادگیری ماشین چگونه می‌تواند برای تشخیص به موقع و نجات‌بخش بیماری دیابت نوع 1 در آینده مورد استفاده قرار بگیرد، راهی پیش رو ترسیم می‌کند.

بالا