مشاوره از راه دور

مشاوره از راه دور فرایندی است که بین یک متخصص و بیمار انجام می شود که متخصص از استراتژی های مختلف برای کمک به فرد برای رسیدن به اهدافش استفاده می کند. با این حال٬ از زمان ظهور تکنولوژی٬ می توان مشاوره از راه دور انجام داد و زمینه را برای تسهیل دسترسی به این سرویس مهم فراهم میکند. مشاوره از راه دور (tele-counseling) که به عنوان e-therapy یا e-counseling هم شناخته می شود. فرایند ارائه خدمات مشاوره به صورت آنلاین از طریق اینترنت است. خدمات از طریق یک پلت فرم سازگار با HIPAA ارائه می شود که به ما امکان می دهد با یک سرور اینترنتی امن و خصوصی کار کنیم. به این شکل نیازی نیست که بیماران زمان زیادی را جهت آمدن به دفتر متخصص از دست دهند.

امروزه سایت های زیادی وجود دارند که مشاوره از راه دور را ارائه می دهند. رشد مشاوره آنلاین و خدمات سلامت روان منجر به تشکیل انجمن بین المللی سلامت روان در اینترنت شده است.این رشد چشمگیر نیاز دسترسی به اطلاعات و دستورالعمل دریافت مشاوره از راه دور را برای بیماران علاقه مند ایجاد کرده است. در بررسی مطالعات منتشر شده در مجله جهانی روانپزشکی، مشاوره از طریق ویدئو کنفرانس سطح بالایی از رضایت را به همراه داشته است.

 

تفاوت مشاوره از راه دور و مشاوره سنتی

تفاوت های زیادی بین مشاوره از راه دور و مشاوره سنتی وجود دارد. مشاوره از راه دور برای اغلب بیماران مناسب تر است. مشاوره از راه دور به صورت آنلاین انجام می شود و در هر مکانی امکان مشاوره وجود دارد. برخی افراد می خواهند به صورت ناشناس باقی بمانند و مشاوره از طریق ایمیل که یکی از شیوه های مشاوره مجازی است ٬که در ادامه در مورد آن صحبت خواهیم کرد، راهکار مناسبی برایشان است.

البته هیچ گاه مشاوره از راه دور نمی تواند جایگزین مشاوره حضوریشود زیرا در این روش متخصصین نمی توانند مشکلات روانی را تشخیص دهند و یا آنها را درمان کنند. آنها می توانند به کسانی که در زندگی و یا کارشان مشکل دارند کمک کنند و راهنمایی هایی را ارائه دهند. مشاوره از راه دور محدودیت هایی دارد، اما با این حال به سرعت در حال جذب بیماران است.

 

خدمات مشاوره از راه دور  معمولا از طریق ایمیل، تلفن اینترنتی ٬پیام رسانی (IM) و صورت می گیرد.

 

برخی از بیماران از مشاوره مجازی برای مشاوره روانکاوی استفاده می کنند و برخی دیگر برای مشاوره تغذیه استفاده می کنند و تعداد زیادی از بیماران از آن به عنوان جایگزین ملاقات های کاری استفاده میکنند. مشاوره از راه دور میتواند به صورت آنلاین صورت گیرد مانند تلفن اینترنتی و یا چت آنلاین. همچنین می تواند با کمی تاخیر صورت گیرد مانند مشاوره از طریق ایمیل.

مشاوره از راه دور با نرم افزار وب کنفرانس٬ یکی از بهترین راهکارهایی است که برای غلبه بر مشکل فاصله و هزینه مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین برای جلسات آنلاین مشاوره ای و مدیریتی از نرم افزار کلاس مجازی و یا سیستم مدیریت آموزش الکترونیکی (lms) نیز می توان استفاده کرد.

 

انواع مشاوره از راه دور

 

مشاوره از طریق تلفن (Phone Counseling)

این شکل از مشاوره از راه دور از طریق تلفن در یک زمان توافق شده توسط بیمار و متخصص انجام می شود. از جمله مزایای این شکل از مشاوره این است که برای بیمار مناسب است زیرا آنها مجبور به سفر برای دریافت مشاوره نیستند. از معایب آن می توان اشاره کرد به این مورد که نمی توان زبان بدن بیمار را درک کرد در حالیکه در مشاوره سنتی این مورد می تواند به متخصص خیلی کمک کند.

 

ویدئو کنفرانس (Video Conference)

این نوع مشاوره از راه دور به دلیل پیشرفت تکنولوژی، محبوب تر است. ویدئو کنفرانس به متخصصین اجازه میدهد تا با بیماران خود رو در رو ملاقات کنند. به همین دلیل می تواند از مشاوره تلفنی موثرتر باشد زیرا متخصصین می توانند با بیماران خود از طریق وسایل الکترونیکی صحبت کنند. برخی متخصصین از چت ویدئویی استفاده می کنند در حالیکه برخی دیگر از نرم افزارهایی که برای ویدیو کنفرانس هستند، استفاده می کنند.

 

ایمیل

ایمیل کردن می تواند یکی دیگر از انواع مشاوره از راه دور باشد. از آنجایی که متخصص نمیتواند بیمار خود را ببیند یا با او صحبت کند و صدایش را بشنود٬تنها از طریق کلماتی که بیمار تایپ کرده می تواند او را بشناسد. مزیت این نوع مشاوره از راه دور در حفظ حریم شخصی است و همچنین این امکان را برای بیمار ایجاد می کند تا بیمار هر زمان که توانست به ایمیل های متخصص پاسخ دهد.

 

سایتهای ویزیت آنلاین

سایتهای ویزیت آنلاین به بیماران این امکان را می دهد تا به یک پلت فرم امن و خصوصی وارد شوید. این شکل از مشاوره از ایمیل زدن سریع تر است.

 

مشاوره از طریق پیام (Advice by message)

مشاوره از طریق پیام مستقیم، خدمات منحصر به فردی را برای بیماران فراهم می کند که در مشاوره سنتی ارائه نمی شود. اکثریت بیماران راحت تر هستند که از مشاوره از طریق پیام مستقیم استفاده کنند. در هنگام شرکت در مشاوره به شکل سنتی، بیماران باید یک هفته یا بیشتر صبر کنند تا بتوانند مشاوره بگیرند اما در مقابل در مشاوره از این طریق بلافاصله میتوان مشاوره گرفت.

 

مزایای مشاوره از راه دور

 

۱- موثر بودن

همانطور که در بالا ذکر شد، روش های درمان از طریق مشاوره از راه دور جدید نیست و در واقع خدمات مشاوره آنلاین به اندازه خود اینترنت قدیمی است و دیگر روش های مشاوره از راه دور نیز قدیمی هستند به عنوان مثال مشاوره از طریق تلفن از زمانی که Samaritans یک خط تلفن را ایجاد کرد یعنی از اوایل دهه ۱۹۵۰ وجود دارد. تحقیقات زیادی در طی چند دهه صورت گرفته که مشخص می کند که خدمات مشاوره از راه دور از طریق تلفن و یا به صورت آنلاین به نفع بیمار است و اغلب بیماران آن را به روش های سنتی ترجیح میدهند.

 

۲- مناسب بودن

صرف نظر از آنکه کجا زندگی میکنید به جای آنکه بیشتر زمان خود را صرف رسیدن به قرار ملاقات کنید، با استفاده از مشاوره از راه دور شما در زمان خود صرفه جویی می کنید و از رفت و آمد هفتگی خودداری می کنید. همچنین از هزینه های مسیر هم صرف نظر می شود.

 

۳- راحتتر بودن

می توانید به راحتی با یک متخصص در هر جایی که قرار دارید که فضای آرام و اتصال اینترنت خوبی دارد ارتباط برقرار کنید.

 

۴- مقرون به صرفه بودن

تعداد زیادی از موسسات بیمه در حال حاض، خدمات مشاوره آنلاین را پوشش می دهند. اما اگر بیمه شما، مشاوره آنلاین را تحت پوشش ندارد نگران نباشید هزینه بسیار مقرون به صرفه ای برای خدمات مشاوره از راه دور در نظر گرفته شده است.

 

۵- راحتتر میتوان با متخصص ارتباط گرفت

مشاوره از راه دور می تواند ترس بیماران برای صحبت کردن را از بین ببرد و یا کاهش دهد همچنین ما به بیماران اطمینان می دهیم تا بتوانند در مورد موضوعاتی که می خواهند با اطمینان خاطر صحبت کنند.

 

۶- سریع بودن

نیازی به منتظر ماندن برای هفته ها تا رسیدن به قرار ملاقات نیست و همچنین نیازی به انتظار برای یک تماس تلفنی نیست شما به سرعت می توانید مشاوره آنلاین را با متخصص خود داشته باشید.

 

۷- قابل اطمینان بودن

تمام متخصصین به طور منفرد مورد تحقیق قرار گرفته اند و همگی تایید شده اند تا بیماران بتوانند اعتماد کنند که تمام متخصصین واجد شرایط هستند و آماده کمک به بیماران خود هستند. همچنین این سامانه، یک راه ارتباطی ساده و با هزینه کم با متخصص است به نوعی که بالاترین استاندارد های حفظ حریم خصوصی را در مشاوره از راه دور رعایت می کند. متخصصان باید طبق قوانین و دستورالعمل ها پیش بروند و فقط در حوزه ای که آموزش دیده اند باید مشاوره دهند.

 

۸- آسان بودن در استفاده

این سامانه مجازی بسیار ساده است و این امکان را دارید تا با هر دستگاهی بتوانید به آن متصل شوید. تمام تجهیزاتی که برای مشاوره از راه دور نیاز دارید، یک webcam، میکروفن و هدفون ساده است.

 

مشاوره از راه دور برای مواقعی بسیار کارآمد است که برنامه های شما تغییر کرده ٬در سفر کاری هستید ٬بیمارید و یا به هر دلیل توانایی شرکت در ملاقات رو در رو را ندارید.

 

منبع: pafcoerp

 

همچنین بخوانید:

ویزیت و نوبت دهی مطب خود را ساده کنید

نقش اپلیکیشن های مشاوره آنلاین در زندگی امروز

پزشکی زیر سایه ی تکنولوژی

بالا