بلاک چین در پزشکی چگونه می تواند کمک کند

نقایص سیستم مراقبت های بهداشتی فعلی از فرایندهای دشوار گرفته تا عدم انسجام آن  مانع از ارائه بهترین مراقبت پزشکی به بیماران شده و همچنین بر مراقبت های انجام شده تأثیر منفی می گذارد. تلاش برای هماهنگی مراقبت های بهداشتی در سیستمی که برای آن طراحی نشده است، بار سنگینی بر دوش متخصصان پزشکی است.در سرتاسر جهان ، پزشکان و کارکنان آنها برای هماهنگی مراقبت ها از طریق روش های قدیمی غالباً از طریق چهره به چهره ، فکس ، تلفن یا پیک تلاش می کنند، که ممکن است منجر به سوء ارتباطات خطرناک شود.

اوضاع در ایالات متحده آمریکا به عنوان یک مطالعه موردی ایده آل در مورد چالش های هماهنگی مراقبت های بهداشتی ، نشان می دهد که این مشکل حتی در کشورهایی با درآمد بالا و بالاترین استانداردهای زندگی نیز وجود دارد.در این کشورها ، حداقل یک نفر از هر 4 بیمار به متخصصانی ارجاع داده می شوند که برای تشخیص و درمان بیماری آنها به داده های پزشکان ارجاع دهنده اعتماد می کنند. در عین حال، 70 درصد از متخصصان اطلاعاتی را كه از سایر پزشكان دریافت می كنند، متوسط یا ضعیف ارزیابی می كنند.

این نقص ارتباطی بین مراقبان سلامت، عامل حداقل 80 درصد از خطاهای جدی پزشکی است. علاوه بر این، سوابق پزشکی و نتایج تشخیصی اغلب در جایی از زنجیره مراقبت های پزشکی، چه در هنگام انتقال از آزمایشگاه به ارائه دهندگان مراقبت، یا به متخصصان خارج از بیمارستان، و یا حتی در بخش های بیمارستان گم می شوند، در نتیجه فرصت هماهنگی مراقبت های پزشکی به موقع و دقیق از دست می رود.

 

هماهنگی مراقبت های بهداشتی

هماهنگی مراقبت های بهداشتی : برای بیماران ، این عدم هماهنگی مداوم در مراقبت ، باعث استمرار مراقبت های ضعیف، آزمایش های غیر ضروری، تاخیر در تشخیص، درمان نامناسب و صدمات یا مرگ های قابل پیشگیری می شود.بدون مراقبت هماهنگ، احتمال پیروی بیماران از برنامه های درمانی کمتر می شود. برای افراد دچار بیماری های مزمن که نیاز به برنامه های مراقبتی پیچیده ، نظارت مداوم و ارتباطات دارند، این مشکل دوچندان است.

هنگامی که ارائه دهندگان راهی برای اطمینان از این که بیمارانشان قادر به درک و پیروی از برنامه های مراقبت هستند نداشته باشند، احتمال پیروی بیماران از برنامه های درمانی به مراتب کمتر می شود؛ در نتیجه داروهای تجویز شده در 20 تا 30 درصد نسخه های بیماری های مزمن هرگز تهیه نمی شوند، و حدود نیمی از آنها طبق دستور پزشک مصرف نمی شوند.

در سال 2011 میلادی ، هزینه های ناشی از هماهنگی ضعیف مراقبت ها تنها در ایالات متحده آمریکا 25 تا 45 میلیارد دلار در مدت یک سال برآورد شد، که همچنان در حال افزایش است.به طور کلی ، براساس داده های سازمان همکاری اقتصادی و توسعه ، آمریکایی ها 3.65 تریلیون دلار – 11.212 دلار به ازای هر نفر  در سال 2018 میلادی برای مراقبت های بهداشتی هزینه کردند. داده ها همچنین نشان می دهد :

سطح هزینه های مراقبت های سلامت در آمریکا، از هر لحاظ، بالاترین میزان در جهان است. با این حال، این هزینه های بالا بهترین نتایج سلامت را به همراه نداشته است.

میانگین امید به زندگی در ایالات متحده تقریباً سه سال کوتاه تر از سایر کشورهای با درآمد بالا است.

مرگ و میر نوزادان در ایالات متحده با میزان 5.8 در هر 1000 تولد زنده، بالاترین میزان در بین کشورهای با درآمد بالا (در مقایسه با میانگین 3.6 در هزار) است.

در سامانه تله ویزیت، بصورت آنلاین توسط  دکتر فاطمه نعمت اللهی  ویزیت شوید. جهت تله ویزیت روی لینک زیر کلیک کنید.

بنابراین ، پرداخت پول بیشتر راه حل مشکل عدم هماهنگی مراقبت های بهداشتی نیست.

 

چگونه بلاک چین در پزشکی نحوه ارائه مراقبت های بهداشتی را تغییر می دهد؟

بلاکچین این قابلیت را دارد که قرار گرفتن بیمار در مرکز فرایند مراقبت را آسان تر کند، و همچنین خدمات درمانی را برای همه مقرون به صرفه تر، در دسترس تر و کاربرپسندتر می کند.ارزش این فناوری تا حدود زیادی ناشی از خصوصیات ذاتی آن به عنوان اندوخته ای از داده های غیرقابل تغییر است که امکان به اشتراک گذاری فوری و ایمن اطلاعات را می دهد.

 به دلیل این ویژگی ها، هماهنگی مراقبت ها در یک بلاک چین منجر به قرار دادن کنترل مؤثر مراقبت های بهداشتی در دست های بیماران و ارائه دهندگان مراقبت و در نتیجه ارائه سریعتر خدمات و بهبود نتایج مراقبت می شودیک مدل کامل هماهنگی مراقبت مبتنی بربلاک چین، محیطی را فراهم می کند که ارتباط بیماران، اعضای خانواده، هماهنگ کنندگان مراقبت، ارائه دهندگان مراقبت و سایر افراد مجاز را در هماهنگی مراقبت به موقع برقرار می سازد، و همه افراد درگیر در جریان مراقبت های بهداشتی بیمار را بطور ایمن هماهنگ می کند.

 در ابتدایی ترین سطح خود ، هماهنگی مراقبت مبتنی بر بلاک چین در پزشکی به اشخاص مجاز اجازه می دهد تا در هر زمان و هر مکان برای ارائه به موقع مراقبت های بهداشتی، به صورت فوری به داده های پزشکی دسترسی داشته باشند.

 همه طرفین درگیر در فرآیند مراقبت های بهداشتی می توانند بدون نگرانی از افشای اطلاعات توسط یک نهاد جداگانه، به داده های مورد نیاز خود دسترسی پیدا کنند. به محض ایجاد تغییرات توسط هر کاربر، اطلاعات بدون تأخیر در دسترس است و برای همه کاربران به روز می شود.

 ماهیت غیر متمرکز بلاک چین به این معنی است که قابلیت ردیابی ، پاسخگویی و شفافیت در ذخیره سازی و بازیابی اطلاعات پزشکی بیماران وجود دارد که روند برنامه ریزی و اجرای مراقبت های بهداشتی را ساده تر می کند.

در سامانه تله ویزیت، بصورت آنلاین توسط  دکتر سیروس مومن زاده  ویزیت شوید. جهت تله ویزیت روی لینک زیر کلیک کنید.

مزایای مدل هماهنگی مراقبت مبتنی بر بلاک چین در پزشکی

 هنگامی که مردم می توانند به طور مستقیم در مراقبت های پزشکی خود درگیر شوند، این توانایی را پیدا می کنند که در مورد سلامت خود فعال باشند.

 هماهنگی مراقبت مبتنی بر بلاک چین به بیماران اجازه می دهد تا با ارائه دهندگان مراقبت های پزشکی تعامل داشته باشند، در مورد شرایط بهداشتی خود گزارش دهند و داده های بهداشتی از جمله داده های دستگاه های پوشیدنی و غیر پوشیدنی را در زمان واقعی (به صورت بی وقفه و همزمان) به اشتراک بگذارند.

 اعضای تیم مراقبت بیمار نیز به نوبه خود می توانند سلامت بیمار را بطور مداوم پیگیری و نظارت کنند، توصیه های درمانی (از جمله مدیریت داروهای تجویز شده و تنظیم قرارهای ملاقات) را سریعتر ارائه دهند، هماهنگی مراقبت را بهتر انجام دهند و همچنین سایر خدمات مرتبط با مراقبت های بهداشتی، به ویژه آنهایی را که نیازمند هماهنگی چند بخشی هستند، تامین کنند.

 علاوه بر این، از آنجا که بیماران بر دسترسی کنترل دارند، می توانند به خانواده یا دوستان خود اجازه دهند تا در هماهنگی مراقبت آنها مشارکت کنند، از جمله کمک به برنامه ریزی قرارهای پزشکی، نظارت بر رعایت روش مصرف داروها یا ارائه بازخورد در مورد پیشرفت سلامت.

داشتن داده های بیمار در یک بلاک چین، که عنصر اساسی در یک مدل هماهنگی مراقبت مبتنی بر بلاکچین است، تضمین می کند که ارائه دهندگان مراقبت های اولیه و متخصصان از منابع لازم برای همکاری در ارائه خدمات هماهنگ شده بیمار برخوردار هستند.برای اطمینان از اینکه متخصصان اطلاعات بیمار را که برای تصمیم گیری بسیار مهم است دریافت می کنند، بیمارستان دانشگاه علوم پزشکی تایپه یک راه حل بلاک چین را ارائه کرده است که “مجموعه کاملی از سوابق پزشکی شامل از جمله تصاویر پزشکی با وضوح بالا ، نتایج آزمایشگاه، و اطلاعات مربوط به معاینات بالینی” را در اختیار بیماران قرار می دهد.

اگرچه این شروع خوبی است، دسترسی به سوابق به تنهایی منجر به مراقبت هماهنگ شده بهتر برای بیمار نمی شود. یک سیستم هماهنگی مراقبت ایده آل روی یک بلاک چین می تواند به طور قابل توجهی از این حد فراتر رود و یک اکوسیستم ایده آل را برای برقراری ارتباط ایمن، نظارت بر درمان به صورت همزمان، و به اشتراک گذاری داده های جمع شده در بین ارائه دهندگان مراقبت، هماهنگ کنندگان، بیماران و سایر افراد حاضر در زنجیره مراقبت های بهداشتی فراهم کند.

 ارائه دهندگان مراقبت، تشخیص ، نتایج آزمایشگاه و سایر داده ها را به محض ورود به سیستم دریافت می کنند. این قابلیت دسترسی به طور چشمگیری کارایی را بهبود می بخشد و این امکان را به آنها می دهد که به سرعت مراقبت را با سایر متخصصان پزشکی هماهنگ کنند و برای تهیه برنامه عملی درمان با بیماران همکاری کنند.

 ارائه دهندگان مراقبت می توانند از یک سیستم مبتنی بر بلاکچین استفاده کنند تا بتوانند بدون منتظر ماندن برای قرار ویزیت بعدی، در مورد تاثیر مداخلاتشان بر بهبود سلامت بیمار بازخورد فوری دریافت کنند.

 آنها توانایی بیشتری در شناسایی و کاهش خطرات کلی تهدید کننده سلامت بیمار، مقابله با بحران های سلامت، و موارد نیاز به مراقبت فوری خواهند داشت. با این دیدگاه، ارائه دهندگان مراقبت و همه کسانی که در بهبود سلامت یک بیمار دخیل هستند ، می توانند فعالانه تر وظایف خود را انجام دهند.

 به طور کلی یک مدل موفق هماهنگی مراقبت مبتنی بر بلاک چین در پزشکی، نظارت مداوم ، مداخلات به موقع و درنهایت ، نتایج بهتر را در کل زنجیره مراقبت از مراقبت های اولیه و پیشگیری تا مراقبت های تخصصی و طولانی مدت، تسهیل می کند.

 همه ما در طول زندگی به مراقبت نیاز خواهیم داشت، بعضی از ما فوری تر از دیگران. چه شرم آور خواهد بود که ببینیم فناوری به طور موفقیت آمیز با جهان ارتباط برقرار می کند اما وقتی بیش از همیشه به آن نیازمندیم، به کمک ما نمی آید.

 یک سیستم هماهنگی مراقبت مبتنی بر بلاک چین به پزشک کمک می کند تا در ارائه مراقبت ها مؤثرتر باشد، به بیمار این امکان را می دهد که داده های خود را کنترل کرده و فعالانه در درمانی که سزاوار آن است دخالت داشته باشد، و هردوی آنها را قادر می سازد که زندگی پرتحرک تر و مفیدتری داشته باشند.

 فناوری بلاک چین در حال ارائه تعریفی جدید از کل اکوسیستم مراقبت های بهداشتی است، و یک شبکه مراقبت هماهنگ ایجاد می کند که در آن بیماران روند کار را کنترل می کنند. طی 10 سال آینده، از خودمان خواهیم پرسید که چگونه تاکنون بدون آن زندگی کرده ایم.

 

منبع:bitcoingah

 

همچنین بخوانید:

بلاک چین در پزشکی چگونه می تواند کمک کند

آشنایی با انفورماتیک پزشکی

چگونه بلاک چین بر نظام سلامت تاثیر می گذارند

بالا