شناسایی باکتری از طریق گوشی با اپلیکیشن

محققان دانشگاه "کالیفرنیا" در "سانتا باربارا" یک اپلیکیشن توسعه داده‌اند که می‌تواند با استفاده از یک کیت آزمایشگاهی در عرض یک ساعت وجود باکتری‌ها را تشخیص دهد.

دانشمندان آمریکایی یک اپلیکیشن برای گوشی‌های هوشمند طراحی کرده‌اند که می‌تواند وجود انواع باکتری‌ها را تنها در یک ساعت تشخیص دهد. با استفاده از این برنامه تشخیص وجود باکتری‌ها از ۱۸ تا ۲۸ ساعت به یک ساعت تقلیل یافته است.

کاهش زمان تشخیص باکتری‌ها به معنی شناسایی، درمان و بهبود سریع‌تر بیماری‌ها تلقی می‌شود. روش کار اپلیکیشن به این نحو است که از طریق دوربین گوشی و یک کیت مجزا که موسوم به "اسمارت‌لمپ"(smaRT-LAMP) است، ادرار، مدفوع و خون بیماران را تجزیه و تحلیل می‌کند.

کیت "اسمارت‌لمپ" متشکل از لامپ "ال‌ای‌دی"(LED)، یک سانتریفیوژ کوچک و یک جعبه مقوایی است. این کیت می‌تواند با قیمتی کمتر از ۱۰۰ دلار تولید شود.

فرآیند آزمایش به این ترتیب است که نمونه‌های گرفته‌شده از بیمار با استفاده از ماده "سدیم هیدروکسید"، مواد ضدعفونی‌کننده و گرما تجزیه می‌شوند. نتیجه حاصل با مخلوط شیمیایی موجود در یک لوله آزمایش که تحت عنوان "لمپ" است، ترکیب می‌شود و در صورت بروز نتیجه مثبت و وجود باکتری ماده فلوئورسانس موجود در لوله آزمایش روشن می‌شود و مشخص می‌شود که در بدن بیمار باکتری خطرناکی وجود دارد یا خیر؟

روش آزمایشی "لمپ" سبب افزایش تعداد DNA های موجود در نمونه دریافت‌ شده می‌گردد.

محققان دانشگاه "کالیفرنیا" در "سانتا باربارا " این تحقیق را انجام دادند.

تیم تحقیقاتی امیدوارند که این کیت در مناطق دورافتاده دنیا حتی توسط افراد غیرمتخصص نیز مورد استفاده قرار گیرد.

در آزمایش عملکرد برنامه، اپلیکیشن به خوبی قادر به تشخیص عفونت ادراری بود.

عفونت‌های دستگاه ادراری به ویژه برای زنان باردار مضر هستند و می‌تواند موجب سقط جنین گردد.

بنابراین یک نیاز اساسی برای تشخیص سریع و ارزان قیمت این بیماری وجود دارد که در محل استقرار بیمار نیز انجام شود.

در این راستا، آزمایشات انجام شده توسط محققان دانشگاه کالیفرنیا، به جلوگیری از بروز "پیلونفریت"، "سقط جنین، و "کیست حاد" کمک می‌کند.

محققان این پژوهش معتقدند، اپلیکیشن ساخت آن‌ها در تشخیص اولیه باکتری‌ها موثر است و می‌تواند خطر وجود بیماری‌های حاصل از باکتری‌هایی چون "استافیلوکوک اورئوس(طلایی) مقاوم به متی سیلین " را که در برابر درمان مقاوم است کاهش دهد.

این تحقیق توسط موسسه ملی سلامت "قلب، ریه و خون" سرمایه‌گذاری شده است.

اپلیکیشن مذکور "Bacticount" نام گرفته و برای گوشی‌های اندروید طراحی شده است که هم‌اکنون نیز قابلیت دانلود دارد./

 

نتایج این پژوهش در مجله "EbioMedicine" منتشر شد.

 

بالا