آمازون و کار روی برنامه Health Confer

از تابستان سال جاری میلادی تا کنون گروهی از پژوهشگران در حال کار روی طرحی به نام Health Confer هستند که هنوز جزئیاتش مشخص نشده است. اما آن چه واضح است این است که طرح مذکور می‌تواند جان بسیاری از افراد را نجات دهد.

 

این برنامه یک سیستم تشخیص بیماری و تست سلامت خانگی است و می‌‌تواند در مدت کوتاهی بیماری‌های مختلفی مانند عفونت‌ها را شناسایی کند و در حقیقت به افراد این امکان را می‌دهد تا آزمایشات خود را در خانه انجام دهند.

 

این اقدام، یعنی تست سلامت خانگی می‌تواند نشانه‌ای از آمادگی‌های آمازون برای بازسازی کل زنجیره تامین مراقبت‌های بهداشتی باشد و می‌تواند با آزمایش غول‌های حوزه بهداشت مثل Quest و LabCorp رقابت کند.

 

طبق گفته یک منبع آگاه که با برنامه‌های این شرکت آشناست، گروه مذکور در حال بررسی  آمادگی ارائه محصولات خود برای سنجش سلامت مصرف کنندگان است تا آزمایش‌های پزشکی خود را در خانه انجام دهند، که این موضوع می تواند این شرکت را در فضای تشخیص سلامت به اوج برساند.

 

این برنامه احتمالا شامل کیت های سخت افزاری برای تست های خانگی متداول مانند باروری و عفونت‌هایی مانند گلودرد است. تیم فعال در این پروژه به سرپرستی بابک پرویز، پژوهشگر موفق ایرانی فعالیت می‌کنند. بابک پرویز از سال 2014 از گوگل جدا شد و به آمازون پیوست تا در پروژه‌های این شرکت مشارکت داشته باشد و اکنون به نظر می‌رسد بخش مهمی از فعالیت‌های او به آزمایشگاه سلامتی آمازون مرتبط است.

 

به گفته یک منبع آگاه، آقای پرویز از همان بدو ورود به آمازون نسبت به پروژه سنجش سلامت رویکردی بسیار مثبت نشان داده بود. سایر کارکنان برجسته آمازون در این پروژه تشخیصی شامل؛ آدام سیگل (که قبلا یک دستگاه پزشکی هوشمند را راه اندازی کرده) و داگلاس وایبل، (که مهندسی بیوشیمی و زیست پزشکی را در دانشگاه ویسکانسین-مدیسون آموزش می‌دهد) هستند.

 

همه متخصصان و کارشناسان این تیم بزرگ توسط پرویز اداره می‌شوند و اغلب آنان پیش از این تجربه حضور در پروژه‌هایی مثل  1492 و آمازون  X  را داشتند. بر اساس برخی از اسناد افشا نشده، احتمالا این پروژه تا سال 2020 به مرحله اجرا می‌رسد. این مجموعه سلامتی وعده داده که پس از ثبت آزمایشها اطلاعات بیمار را به پزشکان ارسال کند.

 

بالا