روایت سلامت دیجیتال؛ منتظر چه چیزی باید بود؟

ساعت 8:30 صبح در یک مدرسه ابتدایی در کیتاله، کشور کنیا، کلاس انگلیسی آغاز می‌شود. آقای معلم مشغول نوشتن روی تخته سیاه؛ اما یک دانش‌آموز 9 ساله از اینکه نمی‌تواند حروف را به‌درستی ببیند آزرده‌خاطر است. آخر کلاس، معلم دانش‌آموز را کنار می‌کشد و با تلفن هوشمندش، به‌وسیله کیت قابل‌حمل آزمایش چشم، سریعا یک تست دقیق برای او انجام می‌دهد.این اَپ، علاوه بر تهیه تصاویر باکیفیت از قرنیه چشم، آب مروارید و یا هر مشکل دیگر مربوط به چشم را مشخص می‌کند. خوشبختانه برای این دانش‌آموز، اَپ هر آنچه که او برای تصحیح نزدیک‌بینی‌اش نیاز دارد مشخص می‌کند. تنها چیزی که او نیاز دارد یک جفت عینک است.

اَپی که بر روی تلفن هوشمند نصب است ثابت می‌کند که دیدن امکان‌پذیر است. 80 درصد نابینایی‌ها قابل‌پیشگیری است؛ اما ابزارهای مراقبت چشم موردنیاز از دسترس مردم در مناطق دورافتاده و فقیر در سراسر جهان خارج است. نام این اَپ PEEK (کیت قابل‌حمل آزمایش چشم) است و تلفن هوشمند را به یک ابزار آزمایش چشم عملی و همه‌کاره تبدیل می‌کند.این ممکن است تنها یک داستان کوتاه به‌نظر برسد؛ اما درواقع یک تغییردهنده بازی و یک مثال از انقلاب دیجیتالی در مراقبت‌های بهداشتی است که هم‌اکنون درحال رخ دادن است.

حالا به‌سرعت به یک شب در سال 2030 سفر می‌کنیم. پائولا که از پرکاری تیروئید رنج می‌برد؛ پیامی روی تلفن هوشمندش دریافت می‌کند: سلام پائولا، ضربان قلب تو نامنظم است و دچار تپش قلبی؛ تو خواب راحتی نداری و به‌نظر می‌رسد که مظطربی. چرا در اسرع وقت به پزشکت مراجعه نمی‌کنی؟

چه اتفاقی افتاد و چرا؟ تلفن هوشمند پائولا یک حسگر جهانی است که هر لحظه او را پایش می‌کند. الگوهای خواب، عادت‌های غذایی و روتین‌های دیگر روزانه.با انجام این کار، تلفن او تغییرات را در برنامه روزانه‌اش تشخیص می‌دهد؛ که با علائم پرکاری تیروئید ارتباط دارد. هدفون‌ پائولا زمانی که او از آن‌ها استفاده می‌کند دائما دمای بدنش را اندازه می‌گیرند؛ و دستبند تناسب اندامش که بر فشار خون و ضربان او نظارت می‌کند. پائولا همچنین پیش‌بینی می‌کند که داده‌های پزشکی‌اش را به داده‌هایی دردسترس برای مشاوره از راه دور پزشک تبدیل کند.درحال حاضر استارتاپ‌های سلامت دیجیتال ظرفیت ارائه مراقبت‌های بهداشتی صحیح را به بیمار دارند؛ اما به کمی زمان و اصلاحات کوچکی نیاز است.

 

قبول مسئولیت؛ نقشی جدید برای بیماران و پیاده‌سازی برای بهداشت و سلامت

تا کنون، تعاملات ما با سیستم‌های بهداشت و سلامت به‌طور شفاف تعریف شده و ثابت بودند. واسط مبنایی بیمار به خدمات مراقبت‌های بهداشتی در اغلب کشورها پزشکان عمومی هستند؛ با اینکه در کشور ما ممکن است یک متخصص پزشکی نیز در این جایگاه قرار گیرد. دانش پزشکی صرف نظر از بیماری و درمان، تنها توسط پزشکان منتشر و تعریف می‌شود. درحالی که افراد سلامت‌محور هنگام تصمیم‌گیری درمورد سلامت‌شان به‌دنبال مشاوره از داروسازها و گروه‌های بیماران نیز هستند؛ اما همچنان تعامل با شرکت‌های داروسازی ناشناخته باقی مانده است. دسترسی به سوابق کلینیکی همچنان محدود به بیمار و ارائه‌دهنده است و اغلب یا گم می‌شوند یا از بین می‌روند. درهرصورت، استفاده دیگری از آن‌ها برای دیگر تخصص‌های مراقبت‌های بهداشتی نمی‌شود.

اینترنت و گستردگی دسترسی به اطلاعات دیجیتال، تغییر اساسی را در نقش بیمار ایجاد کرده است. حالا بیماران به شبکه گسترده‌ای از اطلاعات پزشکی هم برای مقاصد آموزشی و ارتباط با دیگر بیماران از طریق اینترنت با درنظر گرفتن گزینه‌های درمان و وضعیت سلامتی‌شان دسترسی دارند. افزایش آگاهی از وضعیت سلامتی، به تغییر سبک زندگی و توسعه پیشگیری بیماری‌ها کمک می‌کند. دسترسی به سیستم‌های بهداشت و سلامت تغییر چشمگیری نداشته است. به‌طوری که نقطه تماس بیماران، همچنان پزشکان باقی مانده‌اند؛ کسانی که دوره درمان مناسب را  تعیین می‌کنند. راه‌حل‌های دیجیتالی و ثبت‌های الکترونیکی سلامت همچنان به‌طور گسترده دردسترس نیستند؛ محدود به عادات کلی سبک زندگی می‌شوند و بیماری‌ها و امراض بیماران را به‌طور کامل مستند نمی‌کنند.

اگرچه، در اینجا تغییری در نقش و توانایی بیمار برای قبول مسئولیت بیش‌تر برای مشکلات بهداشت و سلامتی‌اش به‌وجود آمده که این یک تغییر اساسی در کل اکوسیستم مراقبت‌های بهداشتی ایجاد می‌کند. در آینده، اکثر قریب به اتفاق بیماران نقش مشارکت بیش‌تری در  تشخیص و درمان‌شان ایفا خواهند کرد. داده‌های مرتبط به سلامت برروی پایگاه‌هایی مبتنی‌بر اَبر ذخیره خواهند شد که می‌تواند با پزشکان مربوطه و شرکت‌های بیمه به اشتراک گذاشته شود.

انتظار می‌رود که پلتفرم‌های آنلاین موبایل و آژانس‌ها، واسط اصلی بین بیمار و متخصص پزشکی لقب بگیرند. یک رویکرد تعاملی همچون آنچه استارتاپ آلمانی Medlanes انجام داده ممکن است در سیستم سلامت فعلی به همان شکلی که مفاهیم نوآورانه دیگر مانند اوبر درک ما از تحرک را تغییر داد اختلال ایجاد کند. بیماران دیگر تنها به یک پزشک تکی و در منطقه جغرافیایی که در آن زندگی می‌کنند بسنده نمی‌کنند و چنین پلتفرم‌هایی دردسترس‌شان خواهد بود. یک شبکه‌ای از پزشکان که به پلتفرم متصل شده‌اند؛ مشاوره و راهنمایی‌های اولیه را قبل از این که به یک متخصص ارجاع داده شود و قرار ملاقاتی با پزشک یا درمان‌گر بیمارستان برنامه‌ریزی شود به بیمار ارائه می‌دهند.

مشاوره پزشکی از راه دور به‌تدریج مرزهای بیش‌تری را از بین خواهد برد؛ چرا که به‌نظر می‌رسد بیماران به دنبال بهترین خدمات و متخصصان هستند.ثبت‌های الکترونیکی سلامت و ارتباط دیجیتالی با پزشکان، اعتبار بیش‌تری به نسخه‌های الکترونیکی می‌دهد؛ درحالی که مدل‌های کسب‌وکار داروخانه‌ها را به چالش می‌کشد. آن‌ها نیاز دارند که درباره رویکرد دیجیتالی و مفاهیم ذخیره دوباره فکر کنند.

علاوه بر اینکه بیماران درباره درمان‌های جداگانه آگاهی بیش‌تری کسب می‌کنند؛ انتظار دید جامع‌تر نه تنها از سوی پزشکان مربوطه یا شرکت‌های بیمه؛ بلکه از سوی شرکت‌های داروسازی را نیز دارند. در آینده، ارتباط مستقیم بین بیمار، پزشک و تولیدکنندگان دارو نیز افزایش خواهد یافت.در آینده، درمان پزشکی توسط طیفی از ابزارهای تشخیصی و داده توسط قرص‌های هوشمند، حسگرها و پروفایل متابولیک بیمار پشتیبانی خواهند شد. داده‌های دنیای واقعی درمورد نرخ موفقیت درمان می‌تواند به‌صورت بالقوه نرخ مصرف دارو را افزایش دهد؛ بنابراین بر نتایج بیماران، بیمه‌گذاران و شرکت‌های داروسازی تاثیر می‌گذارد.

باتوجه به زمینه رقابت با دیگر ارائه‌دهندگان در جهان به‌شدت شفاف مراقبت‌های بهداشتی؛ یک رژیم درمانی موفق، یک اندیکاتور عملکرد باارزش برای پزشک مسئول محسوب می‌شود.

 

منبع: healthio

 

همچنین بخوانید:

سلامت واحد، جایگاهی نو برای سلامت دیجیتال

آشنایی با آسیب‌شناسی از راه دور یا تله پاتولوژی

تله مدیسین (پزشکی از راه دور) در تخصص زنان و زایمان

بالا