مروری بر تله رادیولوژی

پزشکی از راه دور استفاده از فن آوری های بیشماری برای انتقال اطلاعات بالینی است. معرفی اینترنت باعث شده است تا پزشکی از طریق اینترنت بتواند وسعت خود را در همه تخصص های پزشکی گسترش دهد .در این مطلب میخواهیم به تله رادیولوژی بپردازیم.رادیولوژی شامل تکنیک های متنوعی است که توسط متخصصان پزشکی برای ضبط تصاویر از بدن داخلی (به عنوان مثال اشعه X ، MRI ، سونوگرافی) برای کمک به روند تشخیص یا درمان انجام می شود.

Teleradiology توانایی به دست آوردن این تصاویر پزشکی در یک مکان و انتقال آنها از راه دور است به گونه ای که توسط رادیولوژیست می توان آنها را برای اهداف تشخیصی یا مشاوره مشاهده و تفسیر کرد.

این روش اخیر توسط بیمارستان ها ، کلینیک های مراقبت فوری و شرکت های متخصص تصویربرداری بطور گسترده اجرا می شود. دلیل افزایش اجرای آن به دلیل کمبود نیروی کافی برای تأمین پوشش رادیولوژی و عدم تخصص در این تخصص است.

فرایند teleradiology بر اساس یک سه گانه اساسی است. یک ایستگاه ارسال تصویر ، یک شبکه انتقال و یک ایستگاه تصویر دریافت کننده که باید دارای صفحه نمایش با کیفیت بالا باشد که برای اهداف بالینی درنظرگرفته شده است. در واقع ، اکنون برنامه های تخصصی رایانه ای وجود دارد که به ارسال تصاویر رادیولوژیکی با همین سهولت مرتبط با ارسال ایمیل با پیوست های تصویر اختصاص داده شده است.

در سامانه تله ویزیت، بصورت آنلاین توسط  دکتر سیروس مومن زاده  ویزیت شوید. جهت تله ویزیت روی لینک زیر کلیک کنید.

Teleradiology با اجازه دادن به رادیولوژیست ها می تواند تخصص خود را بدون حضور در کنار بیمار ، مراقبت های بیمار را بهبود بخشد. این امر به ویژه در مواردی که متخصصان رادیولوژیست (به عنوان مثال رادیولوژیست MRI ، رادیولوژیست کودکان ، رادیولوژیست های عصبی) مورد نیاز باشند از اهمیت ویژه ای برخوردار است ، زیرا این متخصصان معمولاً فقط در شهرهای بزرگ مستقر هستند که در ساعات کاری روز کار می کنند.

در مقابل ، بیمارستان های کوچکتر در مناطق روستایی ممکن است فقط یک رادیولوژیست داشته باشند و یا به هیچ وجه رادیولوژیستی در آنجا استخدام نشده باشد. در مواردی که این رادیولوژیست ها به اندازه کافی آموزش نبینند ، تفسیر برخی تصاویر رادیولوژی ممکن است نیاز به یک متخصص رادیولوژی داشته باشد.

در سامانه تله ویزیت، بصورت آنلاین توسط  دکتر فاطمه نعمت اللهی  ویزیت شوید. جهت تله ویزیت روی لینک زیر کلیک کنید.

Teleradiology می تواند وسیله ای باشد که متخصصین پزشکی بتوانند در مواقعی که به یکدیگر دسترسی حضوری ندارند ، همکاری کنند (مثلاً در مکان های دور افتاده باشند) که می تواند یک منبع مؤثر برای تشخیص و کنترل علائم باشد زیرا اغلب در بدست آوردن نظر حرفه ای دوم کمک می کند.

با استفاده از خدمات شرکت های برون سپاری یا گروه های رادیولوژی برای تأمین و حفظ پوشش مورد نیاز رادیولوژی ، بیمارستان های کوچکتر قادر به استفاده بهتر از متخصصان در محل خود هستند و به آنها امکان می دهد که ساعات کاری عادی خود را حفظ کنند.

این همچنین می تواند برای بیمارستان اقتصادی باشد زیرا موسسه خارج از کشور فقط برای معاینه رادیولوژی نیاز به پرداخت هزینه دارد. نشان داده شده است که ارائه این خدمات تخصصی برای مدیریت بیماران بستری در بیمارستان های کوچک بدون متخصص در محل ، روشی مؤثر برای ارائه خدمات باکیفیت است که در غیر این صورت در دسترس نخواهد بود.

متأسفانه ، استخدام ارائه دهندگان teleradiology خارجی برای پوشش خارج از ساعات ممکن است خطری برای شهرت و جایگاه حرفه ای رادیولوژیست های مقیم ایجاد کند. مسلماً ، این متخصصان ممکن است احساس کنند یا عضو کمتری در مؤسسه خود هستند و یا شغلشان مورد تهدید قرار گرفته است .

 

منبع: news-medical

 

همچنین بخوانید:

مروری بر تله رادیولوژی

تله کاردیولوژی چیست؟

کاربردهای AR و VR در پزشکی از راه دور

بالا