ابر کامپیوتر واتسون شما را در یافتن بهترین مشاور درمانی یاری خواهد داد

دیگر دوران مراجعه به مشاوران درمانی و امید به نتیجه بخش بودن روش درمانی انتخاب شده از سوی آنها به سر آمده است. شرکت IBM در حال همکاری با استارتاپی به نام Talkspace است تا بهترین کارشناس درمانی را از داخل لیست آنلاین متخصصین مشاور خود برای شما پیدا کند.

این همکاری اما، مزایای دیگری هم دارد و برای نمونه ابررایانه IBM به نام واتسون امکان می یابد تا در آینده نزدیک تصمیمات بالینی بگیرد.

ناگفته نماند که Talkspace نوعی پلتفرم درمانی مبتنی بر متن است که در نظر دارد سالانه بیماری های روحی 45 میلیون نفر را شناسایی کرده و به آنها راهکار بدهد. کاربران این پلتفرم در اصل می توانند از طریق یک اپلیکیشن مبتنی بر iOS یا وب، تعداد نامحدودی پیام را به صورت ناشناس برای یک کارشناس تشخیص درمان ارسال نمایند.

اما در جریان این همکاری قرار است که ابررایانه واتسون نیز به کمک اپلیکیشن Talkspace بیاید و آن را در یافتن روشی که به اعتقادش بهترین درمان برای نیازهایتان است یاری دهد.

این ابر رایانه در اصل پیام های متنی ناشناسی که از طریق کاربران اپلیکیشن مذکور ارسال شده اند را ارزیابی می کند و کمپانی Talkspace باور دارد که می تواند از این طریق به اطلاعات خوبی در مورد شخصیت کاربران، روش تفکر و فشارهای روحی و روانی آنها دست پیدا کند.

درمانگران Talkspace نیز با استفاده از API اطلاعات شخصیتی کسب شده توسط واتسون که در واقع با تجزیه و تحلیل پیام های متنی ارسال شده از سوی کاربران به دست آمده اند، قادر خواهند بود که در جریان مراحل درمانی اولیه، بهترین راه کار را به بیماران ارائه دهند. با این کار Talkspace بیماران را با درمانگران مطابقت داده و احتمالا نظراتی را در مورد یک دوره درمانی  ارائه می کند.

Talkspace همچنین خبر داده که نوعی «سیستم فراگیری» را با استفاده از تکنولوژی پردازش زبان طبیعی واتسون به اختصار( NLO) می سازد تا از طریق آن ساز و کاری را تهیه کند که می تواند به خود یاد دهد و پشتوانه و حمایت لازم را برای تصمیم گیری کادر درمانی پلتفرم یاد شده فراهم آورد.

ممکن است که این  ایده در نظر بسیاری از شما عجیب به نظر بیاید. این را هم باید در نظر داشت که هر کسی دوست ندارد درمانش از طریق یک ابر کامپیوتر انجام شود و یا حتی حرف هایش با کارشناس درمانی مورد ارزیابی و تحلیل قرار بگیرد. اما در مورد بقیه افراد که مشکلی با این قضیه ندارند، نظرات واتسون می تواند برای درمانگران مفید باشد.

شرح این همکاری در جریان مراسم World of Watson در نیویورک سیتی اعلام گردید که در واقع بخشی از اقدامات IBM برای حرکت در خط مقدم تکنولوژی های پردازشی یادگیری به شمار می رود.

IBM همچنین در نظر دارد که از توانمندی های خود در حوزه شناخت یادگیری در سایت Go Moment، شرکت تحلیل وبسایت Decibel و پلتفرم سلامتی Epic بهره بگیرد.

مایک رادین نایب رئیس ارشد بخش واتسون در IBM طی خبری که در وبسایت این شرکت منتشر شد اظهار داشت: ما در کوتاه ترین زمان تشخیص دادیم که این اکوسیستم تا چه اندازه می تواند در به کارگیری قابلیت های واتسون در جنبه های مختلف دنیا موثر باشد و از اینکه به خاطر همکاری با Talkspace می توانیم به حوزه های جدید و البته جالبی ورود پیدا کنیم بسیار خرسندیم.

 

منبع:techcrunch

بالا