مزایای پزشکی از راه دور برای بیماران و پزشکان

تقاضا برای تکنولوژی نو آورانه در زمینه پزشکی و سلامت افزایش پیدا کرده است. در این راه، صنعت مراقبت‌های بهداشتی جدید راه حل‌های مختلف و انواع پزشکی از راه دور را پیشنهاد و توسعه داده است. در این مقاله انواع پزشکی از راه دور و مزایای آن را بررسی می کنیم.

 

انواع پزشکی از راه دور

در دنیای بهداشت و درمان، تقاضا برای تکنولوژی نوآورانه از طرف مصرف کننده‌ها و ارائه دهنده‌ها، از هر زمان دیگری بیشتر شده است. ارائه دهنده‌های مراقبت‌های بهداشتی می‌خواهند به بهره‌وری بیشتری برسند، و مصرف کننده‌ها نیز راحتی بیشتر در صنعت مراقبت های بهداشتی را ترجیح می‌دهند و به این دلایل نیاز به تکنولوژی در این حوزه را به شدت افزایش می‌دهد. در این راه، صنعت مراقبت های بهداشتی مدرن راه حل‌های مختلفی را برای زمینه‌های سلامت و پزشکی توسعه داده است.

امروزه هم بیماران و هم دانشجویان پزشکی و سلامت از تکنولوژی‌های پزشکی در دسترس، استفاده می‌کنند. سیستم‌های ارتباطات ویدئویی مثل ویدیو کنفرانس ها و نرم افزارهای وب کنفرانس در ارائه خدمات پزشکی از راه دور استفاده می‌شوند. به منظور استفاده از این  فرصت‌های جدید، بهتر است انواع مختلف خدمات تله مدیسن یا پزشکی از راه دور (Telemedicine) که در حال حاضر رواج دارند را بشناسید.

به طور کلی، مراقبت‌های پزشکی از راه دور در مراقبت‌های بهداشتی چهار نوع دارند، که عبارتند از نظارت از راه دور، خدمات تعاملی بلادرنگ، خدمات ذخیره و استفاده در زمان دیگر (store-and-forward) و پلتفرم‌های موبایل برای سلامت.
در همه حوزه‌های مراقبت‌های بهداشتی، هر کدام از این انواع سیستم‌های پزشکی از راه دور می‌توانند نقش مفیدی ایفا کنند. همچنین پزشکی از راه دور می‌تواند هم برای بیماران و هم پزشکان و کارکنان مراقبت‌های بهداشتی مناسب و سودمند باشد.

 

* نظارت از راه دور

نظارت از راه دور یا Remote Monitoring با عنوان خود–سنجش یا خود-نظارت نیز شناخته می‌شود. این نوع از خدمات تله مدیسن با استفاده از طیف وسیعی از دستگاه‌های تکنولوژیکی به منظور نظارت بر علائم بالینی و سلامت یک بیمار از راه دور می‌باشد. نظارت از راه دور به طور گسترده در مدیریت بیماری‌های مزمن مانند آسم، دیابت و بیماری‌های قلبی عروقی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع، در میان مزایای خدمات تله مدیسین شامل رضایت بیشتر بیمار ، نظارت بیشتر و اثربخشی هزینه است. نتایج به طور کلی شبیه به نتایج آزمایشات حرفه‌ای بیمار به دست می‌آید، حتی اگر برخی از نتایج نامطلوب در آزمایش‌های انجام شده توسط بیمار وجود داشته باشد.

 

* ذخیره و استفاده در آینده

به لطف خدمات پزشکی از راه دور، دیگر برای یک متخصص پزشکی ضروری نیست که همیشه با فرد بیمار به طور شخصی و حضوری ملاقات کند. با استفاده از فن‌آوری های اطلاعاتی و ارتباطی مدرن، داده‌هایی مانند بیو سیگنال یا تصاویر پزشکی از بیمار به دست می‌آیند و سپس بنا به نیاز ذخیره می‌شود یا به متخصص ارسال می‌شوند. رشته‌های پزشکی پاتولوژی، رادیولوژی، و پوست، حوزه‌هایی هستند که از این کاربردهای جدید استفاده می‌کنند. این تکنیک باعث صرفه‌جویی در زمان می‌شود. همچنین می‌تواند با ساختار و مراقبت مناسب اجازه دهد که پزشکان خدمات خود را به خدمت عموم بیشتری ارائه دهند. با این حال، این احتمال وجود دارد که باعث تشخیص اشتباه و سایر عوارض شود، زیرا این خدمات پزشکی تلفنی به جای معاینه فیزیکی به تصاویر و اطلاعات مستند شده و گزارش تاریخی متکی است.

 

* خدمات تعاملی بلادرنگ

این خدمات پزشکی از راه دور تعاملی بلادرنگ یا زنده می‌توانند به بیمارانی که به ارائه مشاوره فوری مراقبت‌های پزشکی نیاز دارند، کمک کنند. در اینجا چند نمونه از این نوع خدمات تله مدیسن مد نظر است:

  • روان‌شناسی عصب شناختی از راه دور یا Telenuropsychology که شامل ارزیابی بیماران و مشاوره با آن‌هاست که تلفنی انجام می‌شود. تکنیک‌های ارزیابی استاندارد اختلالات شناختی به منظور ارزیابی بیمار از طریق تکنولوژی ویدئو اجرا می‌شود.
  • پرستاری از راه دور یاNursing Distance، با استفاده از فناوری ارتباطات، خدمات پرستاری از راه دور نیز فراهم شده‌است. مشاوره‌ها می‌توانند با استفاده از فن‌آوری‌های وب و یا تلفن به منظور ارائه تشخیص و نظارت بر علائم و شرایط سلامتی انجام شود.
  • مشاوره دارویی از راه دور یاTelepharmacy، برای زمان‌هایی که امکان تماس مستقیم با داروساز وجود ندارد، خدمات مشاوره‌ای به بیماران ارائه می‌دهد. بیماران می‌توانند از طریق تلفن برای گرفتن مشاوره و نظارت دارویی با داروسازها تماس بگیرند.
  • توانبخشی از راه دور یاTelerehabilitation، بیمارانی که نیاز به توانبخشی دارند را با استفاده از فناوری ارتباطات ارزیابی می‌کند و برای آن‌ها راه حل‌های درمانی ارائه می‌دهد. در این حوزه معمولاً از ویدئو کنفرانس و وب کم‌ها می‌شود.

 

* پلتفرم‌های سلامت تلفن همراه

در دنیای مدرن امروز، بیماران گرایش شدیدی به استفاده از برنامه‌ای کاربردی گوشی‌های هوشمند و دستگاه‌های هوشمند پوشیدنی یا همان گجت‌ها دارند. این برنامه‌ها و گجت‌ها برای ردیابی شاخص‌های مختلف سلامت بیمار و بهبود آن‌ها و نظارت بیشتر بر سلامت آن‌ها طراحی می‌شوند. این اطلاعات و این دستگاه‌ها همچنین می‌توانند توسط سیاست‌گذاران، متخصصین و رهبران صنعت پزشکی و بهداشتی مورد استفاده قرار گیرند تا به شناسایی و کاربرد‌ترهای سلامتی کمک کنند، تصمیمات مربوط به درمان را اطلاع‌رسانی کنند و حتی از طریق ارتباطات بیرونی، تصمیمات را به مردم ارائه می‌دهند.

در حال حاضر تعداد زیادی برنامه تلفن همراه وجود دارد که راه‌حل‌های پزشکی از راه دور ارائه می‌دهند. تحلیلگران پیش بینی می‌کنند که بازار ارائه‌دهندگان پزشکی از راه دور یا تله مدیسین همچنان رشد خواهد کرد. انتظار می‌رود که این بازار با تأکید مداوم بر مراقبت از بیمار و نوآوری در زمینه مراقبت‌های بهداشتی ادامه یابد.

 

مزایای پزشکی از راه دور برای بیماران و پزشکان

آمار نشان می‌دهند، بیش از 75 درصد از افراد مراقبت‌های بهداشتی و سلامت از راه دور را به خدمات حضوری ترجیح می‌دهند. پزشک‌ها و دیگر متخصصان مراقبت‌های بهداشتی نیز به پزشکی از راه دور تمایل دارند. زیرا آن را به طور کلی برای کار خود مفید یافته‌اند.

 

مزایای تله مدیسن برای بیماران و پزشکان چیست؟ در ادامه به 5 مورد از این مزایا می پردازیم

یک. راحتی

دلیل اصلی استفاده مردم از پزشکی از راه دور، راحتی آن است. این در واقع یکی از بزرگترین مزایای تله مدیسین برای پزشکان و بیماران است. هنگامی که مراقبت‌های بهداشتی خود را از طریق برنامه‌های ویدئویی چت دریافت می‌کنید، نیازی به صرف زمان اضافه یا پول برای سفر ندارید. شما به سادگی می‌توانید رایانه خود را روشن کنید یا با گوشی‌های هوشمند خود به راحتی در منزل خود با پزشکتان صحبت کنید. به این ترتیب، مجبور نیستید ساعت‌ها در اتاق انتظار منتظر بمانید.

 

دو. افزایش سودآوری مراقبت‌های بهداشتی

این یکی از مزایای پزشکی تله مدیسن برای پزشکان است. با پزشکی از راه دور، تمام ساعات صرف شده در تماس‌ها محاسبه شده و در میزان هزینه‌ای که باید پرداخت شود اعمال می‌شود. علاوه بر این، بیماران بیشتری به خدمات مراقبتی سلامت از راه دور جذب می‌شوند و این می‌تواند تعداد مشتریان شما را گسترش دهد. در نتیجه، شما با پزشکی از راه دور پول بیشتری در خواهید آورد. پزشکان همچنین می‌توانند ساعات بیشتری را اضافه کاری انجام دهند، چرا که همواره می‌توانند بر روی رایانه‌های شخصی یا تلفن‌های همراه خود به بیماران رسیدگی کنند. تا زمانی که یک پزشک دارای برنامه‌ای مناسب برای ویدئو کنفرانس (Video Conference) یا وب کنفرانس (Web Conference) باشد، می‌تواند از هر نقطه از روی سیاره زمین کار کند.

با پزشکی از راه دور، تمام ساعات صرف شده در تماس‌ها به صورت دقیق و به راحتی محاسبه شده و در میزان هزینه‌ای که باید پراخت شود اعمال می شود.

 

سه. مراقبت های بهداشتی بهتر

بسیاری از افراد به دلیل درگیری‌هایی که دارد انزجار دارند. پزشکی از راه دور، افراد را تشویق می‌کند که حتی در کوچک‌ترین ناراحتی‌ها و عوارض بهداشتی و سلامتی نیز از پزشک خود مشورت بگیرند. با این خدمات، مردم بیشتر و مداوم با پزشکان خود در تماس هستند. و به همین دلیل، روش و شیوه زندگی خود را بهبود می‌بخشند. افرادی که معتاد به مواد مخدر هستند یا به خوردن غذا اعتیاد دارند، تشویق خواهند شد تا با شیوه زندگی سالمتر در ارتباط با پزشکان خود ارتباط برقرار کنند.

 

چهار. افزایش رو راستی و صداقت بیماران با پزشک

یکی از مزایای غیر منتظره‌ای که پزشکی از راه دور برای پزشکان و بیماران داشته، افزایش صداقت بیماران بوده است. تحقیقات نشان داده‌است که اگر مردم با محیطی که در آن قرار دارند آشناتر باشند، با پزشک خود صادقانه‌تر و راحت‌تر خواهند بود. Telemedicine به طور فیزیکی بیماران را از پزشک جدا می‌کند، و این به آن‌ها اعتماد به نفس بیشتری افزایش می‌دهد. همه اطلاعات و یا سوالاتی که ممکن است شرم‌آور به نظر برسند و موجب خجالت بیمار شوند را می‌توان در یک برنامه ویدئو چت  راحت‌تر پرسید.

به این ترتیب، پزشک قادر است شرایط کامل بیمار را درک کند و برای حل مشکل بهتر است.

 

پنج. دسترسی به پزشکان بیشتر برای بیمار

افرادی که در مناطق روستایی زندگی می‌کنند معمولاً به متخصصان کمتر دسترسی دارند. این به این دلیل است که خدمات بهداشتی در شهرها، شهرستان‌ها و دیگر مراکز شهری متمرکز هستند Telemedicine .اجازه می‌دهد تا افرادی که در مناطق روستایی زندگی می‌کنند به حرفه‌های لازم برای شرایط مختلف دسترسی داشته باشند. بدون خدمات از راه دور
(Distance Service)، چنین افرادی مجبور خواهند شد تا فاصله زیادی را برای دیدن یک پزشک بپیمایند. اگر نیاز داشته باشند که در زمینه‌های خاصی که متخصص در آن کم است، وضعیت حتی بدتر خواهد شد.

Telemedicine همچنین، میزان مراجعه به پزشکان را بهبود داده است. موقعیت جغرافیایی پزشک شما در هنگام مراجعه شما محدودیتی برای او ایجاد نمی‌کند. به سادگی، به این معنی است که شما از دور افتاده ترین مناطق روستایی می‌توانید به بهترین پزشکان جهان دسترسی پیدا کنید.

 

نتیجه گیری

انواع پزشکی از راه دور به سرعت در حال توسعه در بخش سلامت است و تا زمانی که به استانداردی در تمام بیمارستان‌ها و موسسات بهداشتی تبدیل شود، رشد خواهد کرد. این به دلیل مزایای زیادی است که هم برای بیماران دارد هم برای پزشکان. مهمترین دلیل و مزیت این است که پزشکی از راه دور باعث افزایش راحتی بیماران و پزشکان می‌شود. لازم نیست کسی برای ارائه و دریافت خدمات مراقبت‌های پزشکی مسافتهای طولانی را بپیماید.

یک سرویس پزشکی از راه دور، به بیماران مشاوره یا مراقبت ویژه به بیماران ارائه می‌دهد که در آن گیرنده و ارائه‌دهنده در مکان‌های جغرافیایی مختلف قرار می‌گیرند. چنین خدماتی معمولا در بیمارستان‌ها، سیستم‌های مراقبت‌های بهداشتی یا گروه‌های پزشکی بزرگ استفاده می شود که طیف وسیعی از متخصصان و پزشکان را در استخدام دارند.

متخصصان از انواع فناوری اطلاعات و ارتباطات برای برقراری ارتباط با بیماران در مکان‌های جغرافیایی مختلف استفاده می‌کنند. این فناوری‌ها از ضبط و انتقال تصویر ساده برای بررسی و ذخیره‌سازی تا سیستم‌های ویدیو کنفرانس پیچیده‌ی زنده و تعاملی که از برخی دستگاه‌های معاینه مرتبط استفاده می‌کنند را در بر می‌گیرند.

 

همچنین بخوانید:

پزشکی از راه دور و تسهیل دسترسی به خدمات

کاربرد پرونده الکترونیک سلامت بیمار

رابطه بین HIS و EHR چیست؟

بالا