مشاوره آنلاین چه معایب و مزایایی دارد؟

در دوران پیش از اینترنت، انجام هر کاری در گرو مراجعه به مراکز فیزیکی و ایستادن در صف‌های طولانی و آزمون و خطا برای پیداکردن بهترین جواب بود؛ کاری که در مقایسه با پیشرفت‌های امروزی، شبیه استفاده از دود برای رساندن پیام است.

با پیشرفت تکنولوژی و دسترسی به تلفن‌های هوشمند تمام کسب‌و‌کارها دستخوش تغییر شده‌اند. امروزه، یکی از مشاغلی که در فهرست مشاغل آنلاین جایگاه مناسبی پیدا کرده، روانشناسی آنلاین است؛ اما روانشناسی آنلاین چه مزایا و معایبی دارد؟

 

همه‌چیز درباره مشاوره‌ی آنلاین؛ ۲۴ ساعته مشورت کنید

مشاوره‌ی آنلاین اگر مؤثرتر از مشاوره حضوری نباشد، تأثیراتی به مراتب مشابه با روانشناسی آفلاین و حضوری دارد. مشاوره‌ی آنلاین این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا زمان و مکان را به نحو احسن و مطابق با میل خود تنظیم کنید و از گفتن هیچ حرفی هراس نداشته باشید. مشاوره آنلاین روانشناسی فرایندی است که در هر زمانی از شبانه‌روز امکان دسترسی به پزشک را برای شما فراهم می‌کند و تنها ابزار لازم برای آن دسترسی به گوشی هوشمند و اینترنت است. باید به این نکته نیز اشاره کرد که مشاوره‌ی آنلاین به‌منظور حذف فیزیکی مشاور نیست؛ اما گاهی تأثیری به مراتب بهتر از مشاوره آفلاین دارد.

 

هزینه‌ی مشاوره‌ی آنلاین و آفلاین

اگر تا به حال برای جلسه‌های مشاوره به مراکز درمانی مراجعه کرده باشید، متوجه هزینه‌ی گران جلسات مشاوره‌ی حضوری و آفلاین شده‌اید. خوشبختانه جلسات مشاوره‌ی آنلاین در مقایسه با مشاوره‌های آفلاین هزینه‌های کمتری دارد. البته، بسته به زمانی‌که برای مشاوره نیاز دارید، هزینه‌ی متفاوتی باید بپردازید که باز هم از مشاوره‌های آفلاین ارزان‌تر است. یکی دیگر از مزایای جلسات مشاوره‌ی آنلاین این است که فرد نیازی ندارد زمانی طولانی صبر کند تا فرصت برای صحبت با مشاور را پیدا کند. در شیوه‌ی آنلاین، به‌ویژه افرادی بهره‌ی مناسبی می‌برند که به تماس دائم و پی‌در‌پی با پزشک نیاز دارند.

 

مزایای مشاوره‌های اینترنتی و آنلاین؛ اول تو قطع کن!

عنصر خجالت همیشه یکی از مشکل‌سازترین مواردی است که در جلسات روان‌درمانی وجود دارد. افراد حین مراجعه به پزشک دچار خجالت می‌شود و گاهی جلساتی طولانی نیاز دارند تا فضای بین افراد با مشاور شکسته شود. در صورتی که در مشاوره‌های آنلاین، فرد می‌تواند با فراغ‌بال بیشتری با روان‌درمان و مشاور مکالمه کند.

ترس از مراجعه به روانشناس در مشاوره‌هایی که به‌صورت آنلاین برگزار می‌شود، مراجع مطالب را به بیان‌ها و در روش‌های مختلف دریافت می‌کند که به تأثیر بیشتر در فرایند روانشناسی منجر می‌شود. همچنین، مراجع می‌تواند تنها با در دست داشتن گوشی همراه و دسترسی به اینترنت جست‌وجو کند و بهترین مشاور را برای خود بیابد. روانشناسی‌های آنلاین به‌ویژه برای افرادی بازدهی درخورتوجهی دارد که به اضطراب اجتماعی مبتلا هستند. برخی از افراد در حضور غریبه‌ها احساس امنیتشان را از دست می‌دهند و نمی‌توانند آن‌گونه که باید، احساسات خود را در جلسات بیان کنند.

 

معایب روانشناسی آنلاین چیست؟ کاش اینجا بودی!

همان‌طورکه می‌دانید، روانشناسی عملی است که به حضور فیزیکی مراجع و مشاور نیاز دارد. در چنین حالتی افراد می‌توانند به شیوه‌ی بهتری درمان شوند و جلسات خود را طی کنند. البته، با توجه به بررسی‌های انجام‌شده، میزان عملکرد و بازدهی روانشناسی‌های آنلاین دست‌کمی از جلسات آفلاین ندارد. نبود ارتباط فیزیکی شاید تنها ایرادی است که می‌توان به جلسات آنلاین مشاوره نسبت داد. برای استفاده از خدمات مشاوره‌ی آنلاین حتما از مراکز معتبر راهنمایی بگیرید.

 

منبع: zoomit,mashverapp

 

همچنین بخوانید:

معرفی فناوری‌های نوآورانه و تحول آفرین پزشکی از راه دور (بخش نخست)

 

بالا