هفت ناتوانی هوش مصنوعی در بهداشت و درمان

توانایی موجود در فناوری های مبتنی بر هوش مصنوعی برای تحلیل شرایط پزشکی به روش‌های غیر مرسوم و حتی پیش بینی بحران‌های بهداشت عمومی، می‌توان انتظار داشت این فناوری جایگزین تمام جنبه‌های بهداشتی شود. اگر چه به دلیل این‌که عامل انسانی بسیار مرتبط است، این انتظاری دور از واقعیت خواهد بود.

 

هوش مصنوعی جایگزین متخصصان پزشکی خواهد شد

هوش مصنوعی به دلیل هوش و توانایی جای آن‌ها را نمی‌گیرد. اگر چه نرم افزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی به بخشی جداناپذیر از سامانه مراقبت‌های بهداشتی تبدیل خواهد شد اما بیشتر به عنوان ابزاری برای کمک به متخصصان این حوزه برای ارتقای مهارت‌های آن‌ها است.از جمله نیازهایی که برای وجود این نرم افزارهای پیشرفته احساس می‌شود، تجزیه و تحلیل داده‌ها و کمک به متخصصان برای نتیجه‌گیری از آن‌ها است. به همین دلیل برای حل مسائل پیچیده که نیاز به خلاقیت دارد، نمی‌توان حضور پزشک انسانی را نادیده گرفت و صرفا برای نتیجه گیری بر نرم افزار تکیه کرد. اما متخصصانی که می‌دانند چگونه از هوش مصنوعی استفاده کنند جایگزین افرادی خواهند شد که چنین مهارتی را ندارند. این حقیقتی غیر قابل انکار است.

 

هوش مصنوعی همانند یک پزشک واقعی با بیماران همدلی خواهد کرد

هر چند ممکن است هوش مصنوعی در آینده به این مهارت دست پیدا کند اما نمی‌تواند جایگزین یک پزشک واقعی شود. از آنجا که این نرم افزارها وظیفه انجام کارهای تکراری و اداری را برعهده دارند، پزشکان زمان آزاد بیشتری برای رسیدگی به بیماران خواهند داشت. در این شرایط پزشکان می‌بایست مهارت‌های همدلی و ارتباطی خود را برای مراقبت بهتر از بیماران تقویت کنند.

 

بهبود مسائل حریم خصوصی با هوش مصنوعی

این موضوع با عملکرد الگوریتم‌های هوش مصنوعی مغایرت دارد. عملکرد این نرم افزارها وابسته به داده‌ها است و در صورتی که از این اطلاعات تغذیه نشوند، موفق نخواهند بود. از آنجا که شرکت‌های عظیم فناوری در این زمینه سرمایه گذاری‌های سنگینی می‌کنند، به طور مدارم به دنبال داده‌هایی هستند که اغلب از بیماران استخراج می‌شود.

 

ساخت ربات های تمام خودکار جراحی ممکن نیست

اگر تصویر شما از ربات جراح، ماشینی جایگزین پزشک جراح است؛ با دقت بیشتری به این تصویر بیاندیشید. انجام جراحی پیچیده زیبایی بدون نظارت انسان را در گستره تخیل نگاه دارید. ربات‌های جراح در عمل جایگزین پزشک جراح نیستند. بلکه ابزاری کمکی و پیشرفته برای انجام جراحی دقیق هستندجراحی به تفکر خلاق نیاز دارد. بدن هر بیمار با بیمار دیگر متفاوت است. ربات‌های برای انجام قسمت‌های ظریف جراحی کمک بزرگی هستند. اما همواره یک کاربر انسان آن‌ها را هدایت می‌کند. این گونه مدیریت جراحی با ضریب اطمینان بیشتری انجام می‌شود.

 

هوش مصنوعی تصمیم گیرنده در پزشکی امکان پذیر نخواهد شد

ساخت یک هوش مصنوعی که قادر به اتخاذ تصمیمات حیاتی باشد، به نظر اقواکننده است. اما آیا با تصمیم گیری بر پایه هوش مصنوعی بار مسئولیت از دوش دیگران برداشته می‌شود؟ در دوران همه‌گیری کووید-۱۹ کمبود منابع سبب اولویت بندی برای تخصیص منابع به بیماران است. آیا وقتی فهرست اولویت بندی را هوش مصنوعی تهیه کند، بار معنوی این تصمیم برعهده پزشکان نیست؟واقعیت این است که واگذاری تصمیم‌های پزشکی به هوش مصنوعی بهترین کار ممکن نیست. در ساخت و استفاده از چنین ابزاری نظر جمعی اخلاق‌گرایان، برنامه‌نویسان و متخصصین سلامت مهم است. هوش مصنوعی هم می‌تواند پیش‌داوری داشته باشد. بهتر آن است که هوش مصنوعی به جای تصمیم‌گیری، داده‌های کمک کننده برای تصمیم‌گیری را در اختیار افراد قرار دهد.

 

هوش مصنوعی بدون پیش داوری واقعی نیست

داشتن هوش مصنوعی قوی به نوع داده‌های آموزشی بستگی دارد. در این حوزه داده‌ها شدیدا مردمحور و شدیدا سفیدپوست هستند. به عبارت دیگر استفاده از هوش مصنوعی آموزش دیده بر پایه داده‌های آقایان و سفیدپوستان، استفاده از آن را برای سایر اقشار دچار آسیب پیش داوری و عملا بی کیفیت می‌سازد.در واقع برنامه‌نویسان هوش مصنوعی هم در هنگام نوشتن الگوریتم‌های هوش مصنوعی نظرات خود را اعمال می‌کنند. آگاهانه یا ناآگاهانه آن‌گونه که در جامعه خود مرسوم است، هوش مصنوعی را تربیت می‌کنند. به این شکل نظرات سایر جوامع و اقلیت‌ها نادیده گرفته می شود.

 

هوش مصنوعی استدلال گر وجود ندارد

انسان ضمیر ناخودآگاهی دارد که در ماشین وجود ندارد. به همین سبب عقلانی ساختن تصمیمات متخصصین سلامت برای ماشین دشوار استآزمایش‌های انجام شده با هوش مصنوعی حساسیت بالای عقل انسان را تائید می‌کند. در این آزمایش‌ها دستکاری اندکی در تصویر داده شده به هوش مصنوعی سبب می‌شود هوش مصنوعی تصویر را نادرست دسته بندی کند. این شیطنت‌های کوچک می‌تواد ماشین گول بزند، اما انسان را گول نمی‌زند. همین امر اهمیت استدلال انسانی در بحث تصمیم‌گیری نشان می‌دهد.

 

منبع: exos

 

همچنین بخوانید:

مزایای اجرای نسخه‌نویسی الکترونیک چیست؟

نسخه‌نویسی الکترونیکی چیست و چگونه انجام می‌شود؟

نسخه الکترونیک و هر آنچه که باید درباره آن بدانید!

بالا