اولین جراحی از راه دور در متاورس

برای اولین‌بار در جهان، جراحی سرطان سینه از راه دور و با کمک متاورس انجام شد. این فرایند به این صورت انجام شد که یکی از پزشکان در محل و همراه بیمار بود در حالیکه دیگری در 900 کیلومتری و کشور دیگری قرار داشت. به لطف متاورس، این عمل به گونه‌ای انجام شد که گویی این دو جراح در یک اتاق هستند.

 دکتر پدرو گوویا که در محل جراحی (کشور پرتغال) قرار داشت، با استفاده از عینک مخصوص می‌توانست بیمار را در مقابل خود ببیند. وی همچنین می‌توانست اطلاعاتی را که روی لنز داخلی عینک نمایش داده می‌شد، بخواند.

در سامانه تله ویزیت، بصورت آنلاین توسط  دکتر فاطمه نعمت اللهی  ویزیت شوید. جهت تله ویزیت روی لینک زیر کلیک کنید.

دکتر گوویا از پیشگامان جراحی متاورس است. او مدتی است که از عینک هولولنز متاورسی برای انجام جراحی‌های سرطان سینه استفاده می‌کند. وی یک روش دیجیتال و غیر تهاجمی را ابداع کرده که به جراحان اجازه می‌دهد تومور را پیدا کنند، گویی بافت سینه اطراف آن نامرئی است.

دکتر آندرس لونا که در 900 کیلومتری محل جراحی و در انجمن جراحان اسپانیا قرار داشت با دکتر گوویا جدیدترین راه را برای انجام نظارت جراحی از راه دور در معرض آزمون گذاشت. تنها چیزی که دکتر آندرس لونا برای این کار نیاز داشت یک لپ تاپ بود. وی از طریق یک شبکه خصوصی 5و با استفاده از یک نرم افزار آلمانی به دکتر گوویا مرتبط شد. با وجود فاصله‌ای که بین دو پزشک وجود داشت، آنها گزارش دادند که همه چیز خوب پیش رفته است، گویی جراح ناظر در کنار جراح مجری ایستاده است.

دکتر گوویا گفت که در حال حاضر، هنگامی که جراحان جوان آموزش خود را به پایان رسانده و بدون هیچ نظارتی اولین جراحی خود را انجام می‌دهند. این امر به ویژه در مکان‌ها یا کشورهای دور افتاده صادق است. همچنین می‌توان عملیات جراحی آنها را ثبت کرده و متعاقباً ارزیابی نمود، اما در طول عمل جراحی آنها از نظر فیزیکی تنها هستند.

دکتر گوویا می‌گوید که این فناوری می‌تواند برای دانشجویان جراحی که دوران کارآموزی را می‌گذرانند نیز استفاده شود تا به طور مجازی در عمل‌های جراحی از راه دور شرکت کنند. درست مثل اینکه در اتاق عمل حضور دارند.

در سامانه تله ویزیت، بصورت آنلاین توسط  دکتر سیروس مومن زاده  ویزیت شوید. جهت تله ویزیت روی لینک زیر کلیک کنید.

دکتر گوویا تصور می‌کند که نظارت از راه دور می‌تواند به یکی از ویژگی‌های اصلی اتاق‌های عمل آینده تبدیل شود. فناوری 5انجام عمل جراحی از راه دور را کاملاً به یک واقعیت تبدیل می‌کند.

پیشرفت‌هایی که فناوری‌های جدید از راه دور به ارمغان می‌آورند، عصر جدیدی را با عنوان متاورس پزشکی به وجود آورده است. متاورس در حال حاضر به عنوان یک پلتفرم سیار برای نسل بعدی پزشکی در نظر گرفته می‌شود.

 

منبع: ramzarz و TeleVisit24

 

همچنین بخوانید:

تله رادیولوژی یا رادیولوژی از راه دور چیست؟

کاربردهای واقعیت افزوده در پیشرفت پزشکی

پزشکی از راه دور یا تله مدیسین چه مزیت هایی برای پزشکان و بیماران دارد؟

بالا