پزشکی مجازی؛ قابلیت جدید دستیار صوتی الکسا

پیشرفت دستیار صوتی الکسای شرکت آمازون بسیار سریع و چشمگیر است. تقریباً هفته ای نیست که از قابلیت های تازه این ابزار بسیار مفید خبری منتشر نشود، بنابراین وقتی می شنویم که الکسا حالا به صورت مجازی به طبابت مشغول شده، چندان تعجب نمی کنیم.

با استفاده از تجربیات بیش از ۱۰۰ پزشک که توسط اسارت آپ سلامتی "HealthTap"  گردآوردی شده، دستیار صوتی آمازون حالا می تواند یک جلسه ویزیت بیمار را به صورت مجازی و از راه دور به انجام برساند.

استارت آپ مورد اشاره در حال حاضر اپلیکیشن  "Dr. A.I" را بر روی هر دو پلتفرم اندروید و iOS دارد که قابلیت های مشابهی را ارائه می دهد. با استفاده از این اپ می توانید علائم بیماری خود را اعلام و با صدای خود به سوالات یک پزشک دیجیتال پاسخ دهید و در مقابل برخی توصیه ها را برای کنترل علائم بیماری خود دریافت نمایید. البته به دلایل قانونی این نرم افزار از ارائه هرگونه روش درمانی یا تجویز دارو برای بیماری کاربران خودداری می کند.

اگر اپلیکیشن Dr. A.I تشخیص دهد که سلامت فرد مشاوره شونده در معرض خطری جدی قرار دارد، می تواند ارتباط او را با یک پزشک حقیقی برقرار و یا برای او از پزشک مورد نظر وقت ویزیت بگیرد.

حالا و با اضافه شدن قابلیت های اپلیکیشن مورد اشاره به الکسا، کافیست تا از آن بخواهید Dr. A.I را اجرا و سپس با پزشک مجازی خود به گفتگو بنشینید. سیستم علاوه بر سابقه بیماری ها، برخی ویژگی های جسمانی کاربر از جمله قد، وزن، سن و سایر اطلاعات ضروری را جهت ارائه به پزشک یا مراکز درمانی ذخیره می کند.

با این که هنوز تا جایگزینی کامل چنین ابزارهای هوشمندی با یک پزشک حقیقی فاصله زیادی وجود دارد، اما به نظر می رسد آمازون قدم اول در این راه را بسیار محکم برداشته است.

 

بالا