کلان داده‌ها چهره‌ی بیمارستان‌ها را عوض می‌کنند

درحالی‌که تجهیزات پزشکی در دریایی از داده‌هایی غرق‌ شده‌اند که قادر به استفاده‌ی مؤثر و مفید از آن‌ها نیستند؛ محققان پزشکی به دنبال توسعه‌ی روش‌هایی هستند که بتوانند از این داده‌ها برای بهبود و پیشرفت عمل‌های جراحی استفاده کننداستفانو برتوزی رئیس دانشکده بهداشت و سلامت دانشگاه برکلی می‌گوید:

داده‌های بهداشت و سلامت، با سرعت در حال رشدی چشمگیر هستند. کافی است فقط به پرونده‌های الکترونیکی پزشکی نگاه کنید؛ سوابق پزشکی با اطلاعات بسیار گسترده‌ای در مورد بیماران و سیستم‌های درمانی آن‌ها به‌صورت الکترونیکی ذخیره می‌شوند.

همچنان که حجم داده‌های این حوزه با سرعت در حال افزایش است، متخصصان پزشکی تلاش می‌کنند راهی بیابند که بتوان اطلاعات خاص موردنیاز را از این داده‌ها جمع‌آوری کرد. تنها در این صورت می‌توان در آینده به پیشرفت‌های درمانی امیدوار بود.

بروتزی معتقد است که سرعت بالای تبدیل اطلاعات آنالوگ به داده‌های دیجیتال در فضای پزشکی واقعاً گیج‌کننده است. هنگامی‌که می‌خواهیم این داده‌ها را با منابع انسانی (HR)، زنجیره‌ی تأمین، مشخصات کلینیک‌ها و بیمارستان‌ها، آموزش‌های پزشکی و نظام دریافت و پرداخت ترکیب کنیم، گستردگی داده‌ها کاملاً آن‌ها را از دسترس خارج می‌کند. هرچه داده‌ها بیشتر و عظیم‌تر می‌شوند، بیمارستان‌ها باید در تصمیم‌گیری‌های خود قوی‌تر و مؤثرتر عمل کنند.

در سامانه تله ویزیت، بصورت آنلاین توسط  دکتر فاطمه نعمت اللهی  ویزیت شوید. جهت تله ویزیت روی لینک زیر کلیک کنید.

داده‌های بهداشت و درمان در دسترس عموم قرار می‌گیرند

هر چه امکان مدیریت کلان داده‌ها در حوزه‌ی پزشکی بیشتر می‌شود، یک مسیر روشن از اطلاعات مهم  سلامت و درمانی در اختیار مردم قرار می‌گیرد. پایگاه‌های داده‌ای نظیر  HEALTHLINE یا اطلاعات دارویی که شرکت‌های داروسازی به اشتراک می‌گذارند، نمونه‌هایی از رشد این دسترسی هستند. هرچه دسترسی مردم به اطلاعات سلامت و درمان بیشتر شود، مراقبت و پیشگیری از بیماری‌ها افزایش پیدا می‌کند.

یکی از مهم‌ترین گروه‌هایی که پشتیبان این تغییرات هستند، پزشکان متخصصی هستند که پی برده‌اند داده‌های درمانی در مطب آن‌ها بی‌استفاده مانده‌اند، پس با به اشتراک گذاشتن این داده‌ها در پلتفرم‌های عمومی، دستاوردهایشان را در خدمت بهبود زندگی مردم قرار داده‌اند.

در سامانه تله ویزیت، بصورت آنلاین توسط  دکتر سیروس مومن زاده  ویزیت شوید. جهت تله ویزیت روی لینک زیر کلیک کنید.

به یاد داشته باشید درحالی‌که داده‌های صنعت پزشکی و داروسازی رویه‌ای مفیدتر به خود می‌گیرند، هنوز هم حجم بسیار انبوهی از کلان داده‌ها موجودند که نیاز به غربالگری دارند و متخصصان پزشکی باید در انتشار نتیجه‌گیری‌های خود از داده‌های سازمان نیافته، نهایت احتیاط را به خرج دهند.

آن دسته از متخصصان که در پی یافتن راهی برای ساماندهی اطلاعات هستند، در درجه‌ی اول باید بررسی کنند آیا داده‌هایی که در اختیار دارند از منبع و مأخذی مورد اعتماد به‌ دست آمده‌اند یا خیر؟ هرچه اطلاعات قابل‌ اعتماد بیشتری از تجزیه‌وتحلیل کلان داده‌ها به دست آید، پزشکان و محققان و فعالان این صنعت قادر خواهند بود اطلاعات مهم و جدید را به‌رایگان در اختیار عموم قرار دهند.

 

منبع: INC

 

همچنین بخوانید:

امکانات اتاق هوشمند بیمار

بررسی امکاناتی که سیستم هوشمند در اختیار بیمار می تواند قرار دهد

حضور دیجیتالی پزشک با استفاده از اینترنت اشیا (تله مدیسین)

بالا