اهمیت اشتراک گذاری داده در زمینه سلامت

همه ی ما با اشتراک گذاری آشناییم. گاها افکار خود را با دیگران روی اینترنت به اشتراک میگذاریم بعضی از ما روزانه توییت میکنیم شاید عکسی از اتفاقی روی شبکه ای مثل اینستاگرام آپلود کنیم، بعضی از ما کدی که نوشتیم را روی گیت هاب به اشتراک میزاریم ، شایدم دانش خودمان راجع به یک مسئله ای را روی ویکیپدیا با بقیه به اشتراک بزاریم. در مکالمات روزانه ی خود تجربه های شخصی خودمان را با دوستانمان به اشتراک میگذاریم.

در سامانه تله ویزیت، بصورت آنلاین توسط  دکتر سیروس مومن زاده  ویزیت شوید. جهت تله ویزیت روی لینک زیر کلیک کنید.

اکثرا چیزی که در این اشتراک گذاری ها وجود دارد نشر و بازگویی هایی است که به مجموعهِ داناییِ افرادِ مشترک چه غلط و چه صحیح اضافه میکند. اما زندگی روزمره ی ما علاوه بر تمامی انچه خود ما به صورت فعالانه با بقیه به اشتراک میگذاریم در بر دارنده ی داده ها و اطلاعاتی است که هم قابلیت به اشتراک گذاری را دارند و هم اشتراک گذاری آن ها میتواند به نفع خود ما یا در ابعاد بزرگتر به نفع کل مردم دنیا باشد

داده های سلامت یا Health data موضوعی نه چندان جدید است که با پیشرفت موضواتی مثل علوم انفورماتیک، اَبَرداده ها و سلامت همگانی روز به روز از ارزش بیشتری برخوردار میشود. با شروع کار سامانه های ضبط گزارشات الکترونیکی سلامت - EHR - ملموس ترین مثال داده های سلامت در واقع میتوانند شامل تمام آن چیزی باشد که در طول چکاپ ها، غربالگری ها و یا دوره های درمانی در سامانه ثبت شده است. سایت های مختلف با شیوه هایی مختلف این اطلاعات را جمع آوری میکنند که به اصطلاح به هر کدام از این شیوه ها آرکی تایپ یا شِما میگویند

در سامانه تله ویزیت، بصورت آنلاین توسط  دکتر فاطمه نعمت اللهی  ویزیت شوید. جهت تله ویزیت روی لینک زیر کلیک کنید.

اهمیت اشتراک گذاری داده در زمینه سلامت

داده های سلامت در دنیای امروز به اندازه ی میکروسکوپ در دوران پاستور برای علوم پزشکی اهمیت دارن. این جمله ی نخستین یک مقاله ای برای تحلیل اهمیت اشتراک گذاری داده های حوزه ی سلامت بود. اجازه بدید چندتا از حوزه هایی که این ابر داده های سلامت میتونن به ما کمک کنن رو با هم مرور کنیم :

  1. ایجاد بستری مناسب برای افراد متخصص در حوزه ی علوم پزشکی جهت ارائه ی تشخیص، درمان و حتی اصول پیشگیری بهتر با توجه به داده های موجود
  2. این داده های آماده میتوانند به خوراکی برای محققان و مقالات تحقیقاتی تبدیل شوند که با تحلیل این داده ها بر روی نمودار های مختلف یا محیط های مختلف به دنبال کشف علیت یا هم بستگی هستند.
  3. یکی از رو به رشد ترین و پیشتازان تمامی علوم یاری هوش مصنوعی جهت اتوماسیون فرایند های فکری است که تا به حال انسان ها خودشان مجبور به انجام آنها بودند. اما پیشرفت در حوزه ی هوش مصنوعی نیازمند وجود نمونه گزارش های زیادی است که هوش مصنوعی به واسطه ی آنها بتونه بهتر و دقیقتر بیماری یا شرایط موجود رو تمیز بده ، مشخص است که اشتراک گذاری داده ها میتونه به این پروسه کمک شایان توجهی بکنه.
  4. نتیجه ی دیگه ی اشتراک گذاری داده های سلامت در مرحله ی بعد ایجاد پایگاهی از داده برای همان فرد است که در اون به تمامی گزارشات و داده های سلامت خودش دسترسی داره و میتونه اجازه ی دسترسی رو به طرف ثالثی بده که اون طرف ثالث -که میتونه برنامه های سلامتی روی تلفن هوشمند اون شخص باشه- از این اطلاعات جهت بهینه سازی پیشنهادات و سبک زندگی استفاده کنه.

 

همچنین بخوانید:

چگونه پزشکی از راه دور می تواند به من سود برساند؟

سهم پزشکی از راه دور در تناسب اندام و سلامتی

سیر دیجیتالی شدن سلامت

 

 

 

بالا